Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hieronim Bosch - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hieronymus (Jeroen) Anthoniszoon van Aken przyszedł na świat ok. 1450 r. w północnej Brabancji – krainie historycznej obejmującej część Belgii i południowo-zachodniej Holandii. Pochodził z malarskiej rodziny, jego ojciec i dziadek byli przedstawicielami tego fachu w rodzinnej miejscowości – S’Hertogenbosch.

Pierwsza wzmianka o Hieronimie Boschu (to pseudonim wywodzący się od ostatniej sylaby nazwy jego rodzinnego miasta) pochodzi z 1480 r. Został on opisany jako członek świeckiego Bractwa Najświętszej Marii Panny, na którego zlecenie wykonał witraż i krzyż do katedry St. Jans. Jednakże organizacja ta nie była tylko dostawcą zleceń obejmujących wykonywanie przedmiotów kultu. Hieronim Bosch bardzo silnie utożsamiał się z jego zaleceniami, którymi były m. in. oddawanie czci Najświętszemu Sakramentowi, pokuta, opieka nad ubogimi, wspieranie pielgrzymów. W 1481 r. Hieronim Bosch poślubił Aleyt van de Meervenne – bogatą mieszczkę. Dzięki jej posiadłościom malarz przestał być człowiekiem ubogim.

Twórczość Hieronima Boscha już za jego życia cieszyła się wielkim poważaniem. Malował głównie dla władz kościoła katolickiego, ale nie odrzucał zleceń pochodzących z innych źródeł, chociażby z sekty...

Podobne wypracowania