Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Constable - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ten wybitny pejzażysta angielski urodził się w 1776 roku. Malarstwo studiował w Królewskiej Akademii w Londynie od 1799 roku. Jego talent bardzo szybko został doceniony. W 1821 roku otrzymał złoty medal za obraz zatytułowany „Wóz z sianem”. Od 1829 roku był członkiem sławnej Akademii. Constable nigdy nie wyjechał za granicę, jako artysta działał przede wszystkim w Londynie, Hampstead i Brighton, tematy swych obrazów czerpał z rodzinnych stron.

W jego początkowych dziełach widać wpływ klasycystycznych pejzażystów takich jak Lorraine czy Poussin. Constable szybko jednak stworzył swój własny, niepowtarzalny styl. Krytycy malarstwa datują wykształcenie się indywidualnego stylu Constable'a  na lata 1809-1816. Podstawą jego techniki malarskiej stała się wnikliwa obserwacja rzeczywistości, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w jej otoczeniu. Doskonałe opanowanie warsztatu pozwalało artyście na zatrzymywanie na obrazach ulotnego momentu – drgań powietrza czy wiatru. Dzięki temu jego obrazy charakteryzują się wewnętrzna dynamiką. Malarza fascynowały zjawiska atmosferyczne, ich gwałtowność i zmienność. Uwagę przyciąga również koloryt pejzaży – Constable upodobał sobie przede wszystkim soczystą zieleń.

Malarz...

Podobne wypracowania