Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja techniczna w XX wieku

Wiek XX jest wiekiem rewolucji technicznej. To właśnie w minionym stuleciu powstało mnóstwo nowych dziedzin nauki i technologie, które wpłynęły wyraźnie na codzienne życie ludzi.

W 1902 roku pojawił się pierwszy faks, a w roku 1903 bracia Wright skonstruowali samolot, który później znalazł szerokie zastosowanie również w wojskowości. W roku 1911 zaprezentowano także pierwsze nadajniki telewizyjne, a dwa lata później Ford Motor Company wprowadził do swoich fabryk ruchomą taśmę produkcyjną, która zwiększyła wydajność i zmieniła nieco charakter pracy, nie tylko przy produkcji samochodów. W roku 1916 Brytyjczycy wysłali na pole walki pierwszy czołg, a jak wiadomo wynalazek ten zrewolucjonizował dziedzinę wojskowości i przyczynił się do zmiany doktryn i strategii militarnych.

Nie tylko w dziedzinie przemysłu nastąpiły zmiany, ale i w nieco subtelniejszych, codziennych sprawach. Wystarczy choćby wspomnieć pierwszą elektryczną lodówkę, która powstała w roku 1917. Czy ktoś dzisiaj wyobraża sobie przechowywanie jedzenia w domu bez posiadania tego urządzenia? Czy ktoś sobie wyobraża dziś życie bez małych naręcznych zegarków, które wynaleziono w roku 1919? Czy ktoś wyobraża sobie współczesność bez wszędobylskich kamer, których prototyp powstał w roku 1924?

Krok do przodu postawili również naukowcy opracowujący maszyny latające. W roku 1926 powstała rakieta napędzana paliwem ciekłym, a w 1930 roku Frank Whittle opracował silnik turboodrzutowy. Już pod koniec II wojny światowej Niemcy dysponowali dzięki temu wynalazkowi samolotami odrzutowymi. Zresztą w roku 1939 Wernher von Braun opracował rakietę balistyczną i budował rakiety V1 oraz V2, które stały się naukową podstawą do budowy przyszłych rakiet, przenoszących głowice nuklearne. A jeśli już mowa o bombach, w roku 1942 Enrico Fermi stworzył pierwszy reaktor jądrowy, by wkrótce amerykanie mogli wyprodukować na podstawie tych samych badań bombę atomową, zrzuconą na Hiroszimę i Nagasaki. Nieco inną koncepcję budowy bomby masowej zagłady wykorzystano przy budowie bomby wodorowej opracowanej w roku 1952.

W roku 1929 Alexander Fleming opracował penicylinę, czyli pierwszy syntetyczny antybiotyk, którego produkcja do dziś stanowi dużą część rynku farmaceutycznego.

Do przodu parły także inne dziedziny nauki, jak elektryka, elektronika, rodząca się cybernetyka. W 1941 roku powstał pierwszy w pełni automatyczny komputer o zmiennym programie, a w roku 1944 elektromechaniczna maszyna licząca na przekaźnikach (skonstruowana przez IBM). W 1946 roku pojawił się ENIAC – elektroniczna maszyna licząca. Tego typu nowinki przyczyniały się do rozwoju tych dziedzin, do miniaturyzacji, którą zresztą stosowano coraz powszechniej. Elektronika znalazła zastosowanie nie tylko w komputerach domowych, laptopach, ale i w samolotach, czołgach, telewizorach, telefonach komórkowych. Bez tych wynalazków współczesny świat nie mógłby rozwijać się tak dynamicznie jak obecnie. Bez powstania światłowodów w roku 1955, pierwszych mikroprocesorów w roku 1971 nie powstałby zapewne nigdy Internet, który jest dziś głównym narzędziem przepływu informacji i kształtowania opinii. Co ważne, jest to medium dwukierunkowe, z którego nie tylko czerpie się informacje. Można zakładać własne strony internetowe i samemu stać się źródłem opinii. Internet to również bogate źródło wiedzy, możliwość poznania ludzi z innych kontynentów, czy załatwienia większości codziennych spraw – płacenia rachunków, robienia zakupów itp.

Wraz z rozwojem komputerów i elektroniki rozwijała się także telewizja. W roku 1953 pojawiła się telewizja kolorowa, a w 1979 pierwsze ciekłokrystaliczne ekrany telewizyjne. Te ostatnie przyczyniły się do rozwoju nowych technologii takich jak monitory LCD, ekrany plazmowe czy LED, które dziś montuje się nie tylko w domach, ale też samochodach i samolotach. W roku 1954 powstał pierwszy laser, a technologia ta przyczyniła się m.in. do powstania płyt CD/DVD i odpowiednich dla nich napędów czytających, co zresztą nastąpiło w roku 1981.

Do przodu ruszyły badania kosmiczne. W 1957 powstał pierwszy sztuczny satelita, by już w roku 1961 pierwszy człowiek – Jurij Gagarin – znalazł się na orbicie okołoziemskiej. W roku 1969 odbył się również pierwszy lot człowieka na księżyc, tzw. program Apollo, który miał być ogromnym sukcesem astronautyki amerykańskiej, próbującej przyćmić dokonania Związku Radzieckiego w tej dziedzinie.

I wreszcie w roku 1996 dopracowano technologię klonowania zwierząt. Wystarczy wspomnieć tak właśnie stworzoną owieczkę Dolly. Wywołuje to dyskusję na temat etyki w nauce, ale też - z drugiej strony - daje nadzieje na ratowanie ciężko chorych ludzi.

Wszystko, co nas otacza – samochody, samoloty, komputery, telewizja, odtwarzacze MP3 – wszystko to, bez czego nie wyobrażalibyśmy sobie dzisiejszego życia o wysokim wysokim standardzie jest wynikiem rewolucji technicznej XX wieku.

Podobne wypracowania do Rewolucja techniczna w XX wieku