Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Husytyzm - Husytyzm w Czechach - defenestracja praska (pierwsza)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podstępne pojmanie a następnie spalenie na stosie Jana Husa - przywódcy narodowego ruchu czeskiego, który domagał się zmian w sferze zarówno społecznej jak i kościelnej w roku 1415, wbrew oczekiwaniom zgromadzonych na soborze w Konstancji, nie przyczyniła się do kapitulacji radykalnych środowisk husyckich. Z czasem doszło do wyraźnej polaryzacji na płaszczyźnie religijnej w Czechach, gdzie oprócz tradycyjnego kościoła katolickiego powstał także alternatywny, husycki. Rosnące niezadowolenie wśród ludności czeskiej, spowodowane m. in. rosnącymi wpływami napływowego elementu niemieckiego oraz konserwatywną postawą przedstawicieli Kościoła, stały się z czasem katalizatorem ogólnonarodowego powstania, którego motywami przewodnimi był hasła głoszone przez Jana Husa oraz jego następców.

W dniu 30 lipca roku 1419 doszło w Pradze do gwałtownych rozruchów. Ostra wymiana zdań w praskim ratuszu zakończyła się ostatecznie bójką rajców oraz wyrzuceniem przez okno siedmiu działaczy katolickich, którego sprawcami byli radykalni husyci - wydarzenie to zostało nazwane przez historyków pierwszą defenestracją praską i zapoczątkowało powstanie zwolenników nauki Husa, które z czasem przerodziło...

Podobne wypracowania