Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna siedmioletnia - przyczyny, skutki, przebieg

Wojna siedmioletnia była pierwszą wojną o zasięgu światowym. Toczyła się zarówno na terenach Europy, jak i poza jej granicami. Rozpoczęła się 29 sierpnia 1756. Jej bezpośrednią przyczyną były pretensje Prus do Saksonii i wtargnięcie do niej Fryderyka II. Zareagowała natychmiast Austria, licząc, że uda jej się odzyskać Śląsk. W kolejnym roku poparła ją Rosja, jak również Francja.

Co prawda pierwsza połowa roku 1757 należała do Fryderyka, 6 maja pokonał Austriaków pod Pragą, jednak już  pod koniec roku Rosjanie opanowali prawie całe Prusy Wschodnie, posuwając się wciąż dalej. 12 sierpnia 1759 roku armia pruska przestała wręcz istnieć, rozegrała się bowiem wówczas sławna bitwa pod Kunowicami. Połączone siły austriacko-rosyjskie dokonały pogromu oddziałów Fryderyka. Wystarczyło tylko dobić wroga. Jednak krwawa rozgrywka kosztowała życie wielu żołnierzy po obu stronach i Rosjanie nie zdecydowali się na zadanie ostatecznego ciosu. I ten fakt Fryderyk określi mianem  cudem domu brandenburskiego. Wystarczył mu miesiąc, aby zregenerować siły. Przez Europę zostanie porównany do hydry, której można uciąć głowę, ale ta głowa odrośnie.

W roku 1760 rozpoczęła się próba rokowań pokojowych, jednak Austria i Rosja...

Podobne wypracowania