Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paweł Edmund Strzelecki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paweł Edmund Strzelecki jest bardzo z znany w Australii, której poświęcił swoje życie oraz gdzie rozwijał swoją karierę naukową. Jednak nie tylko antypody stanowiły obiekt zainteresowania tego wszechstronnego badacza. Podróżował on także po Ameryce Południowej oraz licznych wyspach, prowadząc tam obserwacje geologiczne i meteorologiczne. Być może sława polskiego badacza jest większa poza granicami Polski i w naszym kraju niewielu ma świadomość o wadze odkryć Strzeleckiego – tym bardziej należy propagować wiedzę o tym ciekawym świata podróżniku.

Urodził się on w 1797 roku w małej wsi Głuszyn (teraz jest ona częścią Poznania). Pochodził ze znacznej, utytułowanej, lecz niezbyt już bogatej rodziny szlacheckiej. Uczył się w Warszawie, jednak nie zakończył tam edukacji. Bardziej od teorii, pociągało go empiryczne zwiedzanie świata. Kiedy jako młodzieniec wyjechał do Krakowa, był zakochany w pewnej damie – Aleksandrynie Turno, jednak nie było to uczucie spełnione, gdyż ojciec Pawła negatywnie odnosił się do chęci ożenku syna.

Wkrótce Strzelecki udał się do Włoch, gdzie magnat Sapieha ofiarował mu wiele ziem, którymi badacz musiał zarządzać. Jednak rychło wybuchło powstanie listopadowe, w którym wziął udział, a następnie...

Podobne wypracowania