Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piotr I Wielki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Piotr I Aleksiejewicz Wielki urodził się 30 maja 1672 roku w Moskwie. Był synem Aleksego Romanowa oraz jego żony Natalii Kiryłłownej Naryszkin. Był solidnie edukowany w duchu europejskim dzięki wpływom bojarzyna Matwiejewa. Wychowano go na poliglotę, wykazywał zainteresowanie wojskiem i techniką.

Po śmierci przyrodniego brata, Fiodora III, dziesięcioletni wówczas Piotr został osadzony na tronie. Zignorowano jednak fakt, że miał on starszego, upośledzonego umysłowo brata Iwana Aleksiejewicza. Ponieważ Piotr był zbyt młody, aby faktycznie dzierżyć władzę, rządy sprawowała za niego matka wraz z rodziną. W maju 1682 roku dzięki stronnictwu Miłosławskich w Rosji  wybuchła rebelia strzelców, za sprawą której oficjalnie ogłoszono, iż rządy sprawować będą równolegle królewscy bracia – Iwan i Piotr. Reprezentowała ich starsza siostra, carewna Zofia Aleksiejewna. W 1689 roku Piotr dopuścił się z pomocą swoich zwolenników zamachu na przyrodnią  siostrę, po czym zamknął ją w klasztorze i sam zaczął samodzielnie sprawować władzę.

Piotr I lubił podróże, uczestniczył w wyprawie do krajów zachodnioeuropejskich. W trakcie tych wojaży przyglądał się organizacji innych monarchii, podglądał nowinki techniczne i...

Podobne wypracowania