Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legiony polskie we Włoszech - udział Polaków w wojnach napoleońskich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Od momentu kiedy Polska znalazła się w niezbyt dogodnej dla siebie sytuacji, w Paryżu działała polska organizacja emigracyjna kierowana przez Franciszka Barssa i Józefa Wybickiego, autor hymnu polskiego („Mazurek Dąbrowskiego”). Po klęsce powstania kościuszkowskiego wielu żołnierzy uciekło za granicę. W 1797 r. polska organizacja zwróciła się do Napoleona z propozycją utworzenia wolnych oddziałów, które walczyłyby u boku wojska napoleońskich. Bonaparte zgodził się na utworzenie Legionów Polskich, które były na żołdzie Republiki Lombardii, sprzymierzeńca francuskiego na północy Włoch.

Umowę zawarł Jan Henryk Dąbrowski w styczniu 1797 r., powstały w ten sposób we Włoszech dwa legiony w liczbie ok. 7 tys. żołnierzy. Pomogły one Napoleonowi w kampanii włoskiej. Legiony Polskie walczyły również u boku Napoleona w wojnie z Austrią. Jednak pokój z 1801 r. zawierał tajną klauzulę, która dawała Austrii wolną rękę odnośnie terenów środkowo-wschodniej Europy. Oznaczało to jawne zaprzeczenie sensu istnienia Legionów Polskich.

Część legionistów pod wodzą Kniaziewicza opuściła szeregi Legionów Polskich, z reszty armii utworzono jednostki tzw. półbrygady. Dwie...

Podobne wypracowania