Legiony polskie we Włoszech - udział Polaków w wojnach napoleońskich
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Od momentu kiedy Polska znalazła się w niezbyt dogodnej dla siebie sytuacji, w Paryżu działała polska organizacja emigracyjna kierowana przez Franciszka Barssa i Józefa Wybickiego, autor hymnu polskiego („Mazurek Dąbrowskiego”). Po klęsce powstania kościuszkowskiego wielu żołnierzy uciekło za granicę. W 1797 r. polska organizacja zwróciła się do Napoleona z propozycją utworzenia wolnych oddziałów, które walczyłyby u boku wojska napoleońskich. Bonaparte zgodził się na utworzenie Legionów Polskich, które były na żołdzie Republiki Lombardii, sprzymierzeńca francuskiego na północy Włoch.
Umowę zawarł Jan Henryk Dąbrowski w styczniu 1797 r., powstały w ten sposób we Włoszech dwa legiony w liczbie ok. 7 tys. żołnierzy. Pomogły one Napoleonowi w kampanii włoskiej. Legiony Polskie walczyły również u boku Napoleona w wojnie z Austrią. Jednak pokój z 1801 r. zawierał tajną klauzulę, która dawała Austrii wolną rękę odnośnie terenów środkowo-wschodniej Europy. Oznaczało to jawne zaprzeczenie sensu istnienia Legionów Polskich.
Część legionistów pod wodzą Kniaziewicza opuściła szeregi Legionów Polskich, z reszty armii utworzono jednostki tzw. półbrygady. Dwie służyły do końca sprawie włoskiej, a dwie wcielono do armii francuskiej. Polscy żołnierze walczyli w San Domingo na Haiti, gdzie zmagali się z powstaniem antykolonistycznym. Rząd Lombardzki kierował polskie legiony bardzo często do tłumienia powstań w lokalnych prowincjach i koloniach, stąd też idea legionów nie zawsze pokrywała się z zamierzeniami teoretycznymi. Legiony stały się jednak symbolem męstwa i odwagi, stanowiły podstawę przyszłej armii Księstwa Warszawskiego. Idea Legionów Polskich zapoczątkowała walkę o odzyskanie niepodległości, jaką Polacy prowadzili aż do 1918 r.
Legiony Polskie walczyły w wielu bitwach na terenie Europy, najważniejszymi były: bitwa pod Magnano (1 XII 1798 r.), gdzie kilkuset legionistów rozbiło kilkutysięczny korpus królestwa Neapolu; bitwa pod Falami (5 XII 1798 r.) – legioniści po raz kolejny odparli mocny atak Neapolu; bitwa nad doliną rzeki Trebbia (17-19 VI 1799 r.) – chwilowo udało się Legionom Polskim zatrzymać marsz wojsk rosyjsko-austriackich; bitwa pod Hohenlinden (1800) – przyniosła zwycięstwo nad Austrią, ok. 3 tys. polskich żołnierzy pod wodzą Kniaziewicza wdarło się na tyły armii austriackiej; bitwa pod Castel Franco w 1805 r. – rozgromiono odsiecz, która zmierzała do Wenecji, pokonano wojska austriackie księcia de Rohan.
Podobne wypracowania do Legiony polskie we Włoszech - udział Polaków w wojnach napoleońskich
- Wojna siedmioletnia - przyczyny, skutki, przebieg
- Bolesław Kędzierzawy - polityka seniora dynastii
- Piotr I Wielki - biografia, życiorys
- Styl gotycki - Styl gotycki w architekturze Polskiej. Charakterystyka
- Śmierć Zygmunta Augusta - Bezkrólewie w Polsce
- John Constable - biografia, życiorys
- Hieronim Bosch - biografia, życiorys
- Proces powstawania i rozwoju miast w średniowiecznej Polsce
- Husytyzm - Husytyzm w Czechach - defenestracja praska (pierwsza)
- Rewolucja techniczna w XX wieku
- Państwa demokracji ludowej
- Niezależna Partia Drobnych Rolników (Węgry) - działalność i znaczenie
- Starożytny Rzym - Architektura rzymska - cechy, przykłady, zabytki
- Wojna domowa w Hiszpanii (1936) - przyczyny, przebieg, skutki
- Wielokulturowość w Polsce - religie i wyznania - znaczenie chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego
- Kwestia sudecka i konferencja monachijska
- Starożytna Sparta - ustrój polityczny i struktura społeczeństwa w starożytnej Sparcie
- II Rzeczpospolita Polska po odzyskaniu niepodległości - mapa, podział ziem, podział administracyjny
- Spór o inwestyturę
- Roman Dmowski - biografia, życiorys