Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielokulturowość w Polsce - religie i wyznania - znaczenie chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Odkąd Mieszko I, w imieniu swoim i poddanych, przyjął chrzest, katolicyzm stał się ważnym elementem polskości. Choć chrystianizacja ziem polskich trwała jeszcze przez kilkaset lat (przyjmuje się, że do XIII w.), szybko rozwinęła się hierarchia kościelna, wspierana przez państwo, a wokół większych ośrodków duchowości gromadzili się wierni.

Mimo, iż gest Mieszka wynikał nie z pobożności, lecz politycznej przebiegłości (stał się równy innym władcom chrześcijańskim, a jego domena nie mogła być już dłużej najeżdżana pod pozorem nawracania pogan), nowa wiara trafiła na podatny grunt, a pomysłowość kapłanów umożliwiła łatwe przejście między starymi a nowymi obrzędami i zwyczajami.

Jednocześnie, zważywszy na położenie, państwo Polskie faktycznie było przedmurzem chrześcijaństwa. Częste kontakty z innowiercami (Żydami, muzułmanami z Turcji czy z azjatyckich stepów - Tatarami, Ormianami, należącymi do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, prawosławnymi Rusinami, a później także z protestantami) sprawiły, że szybko rozwinęła się tolerancja religijna. Do rangi prawa wyniósł ją, jako pierwszy, król Kazimierz III Wielki, nadając przywileje Ormianom i prawosławnym. Kolejne przywileje nadawali Jagiellonowie (szczególnie...

Podobne wypracowania