Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wit Stwosz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wit Stwosz, rozsławiony w Polsce za sprawą głównego ołtarza w Kościele Mariackim na rynku w Krakowie, niemiecki rzeźbiarz i malarz, urodził się około roku 1488 w okolicach Stuttgartu. Uważany jest również za jednego z najwybitniejszych przedstawiciel styl późnogotyckiego w sztuce europejskiej.

Lata młodości Wita Stwosza oraz okres zdobywania podstawowej wiedzy artystycznej są dla obecnych historyków sztuki wciąż wielką zagadką. Ze względu na indywidualny styl, będący ewidentnie inspirowany twórczością Mikołaja z Lejdy, przypuszcza się, iż pierwsze kroki w posługiwaniu się dłutem stawiał on w Nadrenii. W zasadzie pierwsza potwierdzona w źródłach wzmianka o tym wybitnym artyście pochodzi dopiero z roku 1477, kiedy przybył on do Krakowa, gdzie na zamówienie rady miejskiej miał się podjąć zadania wykonania nastawy ołtarza głównego w Kościele Mariackim. Przybywając do Krakowa Wit Stwosz był już w pełni ukształtowanym rzeźbiarzem, a o jego poważnym podejściu do swojego życiowego zlecenia świadczy fakt, iż zrzekł się wówczas nawet obywatelstwa niemieckiego.

W momencie przyjazdu do Polski, Wit Stwosz miał już żonę – Barbarę Hertz, z którą miał pokaźną gromadkę dzieci. Prace nad Ołtarzem Mariackim...

Podobne wypracowania