Kodeks Hammurabiego - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Odkryty w trakcie badań wykopaliskowych w Suzie w roku 1902 kodeks Hammurabiego uważany jest za jeden z najstarszych tego typu dokumentów – jego powstanie datuje się na przełom wieków XVIII i XVII p.n.e.
Kodeks w całości sporządzony jest w języku babilońskim i składa się – nie licząc prologu i epilogu – z 282 artykułów. Nie określają one ogólnych norm prawa (kodeks miał bowiem charakter kazuistyczny), ale dotyczą one takich dziedzin prawa, jak prawo karne, małżeńskie czy rzeczowe i zawierają przepisy procesowe. Przedstawiony w kodeksie Hammurabiego system kar oparty był na zasadzie talionu i tzw. karach odzwierciedlających. Zasada talionu oznaczała „oko za oko”, a karą odzwierciedlającą było np. odcięcie synowi ręki, którą uderzył ojca.
Na podstawie zapisów kodeksu możliwe jest nakreślenie obrazu państwa i społeczeństwa babilońskiego tamtego czasu. Powodem skodyfikowania istniejących dotąd w różnych miastach sumeryjskich praw zwyczajowych była chęć przyspieszenie procesów zjednoczeniowych. Hammurabiemu bowiem udało się doprowadzić do zakończenia tysiącletniego rozbicia Mezopotamii. Stolicą scalonego organizmu państwowego uczynił on Babilon.
Społeczeństwo poddanych Hammurabiego było rozbite na klasy i silnie zhierarchizowane, a stopień kary uzależniony był od zajmowanej pozycji. Warstwą najbardziej upośledzoną pod tym względem byli niewolnicy zdobywani w trakcie licznych wojen. W kodeksie znalazły się zapisy niezwykle szykanujące występki tej klasy społecznej (mowa jest nawet o środkach, jakie należy zastosować w wypadku ucieczki człowieka zniewolonego).
Zapisy kodeksu są też dowodem rozwoju gospodarczego Mezopotamii. Świadczą o tym odniesienia do handlu i obrotu pieniężnego. Jest bardzo prawdopodobne, że rola kodeksu, zwłaszcza po śmierci samego władcy, nie była w Mezopotamii zbyt wielka. Tym niemniej uznaje się, że wywarł on niemały wpływ na jurysdykcję okolicznych państw i cywilizacji.
Współcześnie kodeks Hammurabiego stał się synonimem surowości, a jego zapisy funkcjonują, głównie w warstwie symbolicznej („oko za oko, ząb za ząb”).
Podobne wypracowania do Kodeks Hammurabiego - opracowanie
- Wit Stwosz - biografia, życiorys
- Grzegorz z Sanoka - biografia, życiorys
- Konfederacja radomska - przyczyny, przebieg, skutki
- Robert Schumann - biografia, życiorys
- Jerzy Urban - biografia, życiorys
- Kościół w PRL - reakcja na czerwiec 1976 w Polsce
- Kultura karolińska - charakterystyka, opracowanie
- Frida Kahlo - biografia, życiorys
- „Cud nad Wisłą” - Bitwa warszawska
- Powstanie „Solidarności” - ruch opozycyjny w Polsce
- Maksymilian Maria Kolbe - biografia, życiorys
- Wyobraź sobie, że jesteś ambasadorem Francji w Polsce w okresie rządów Augusta II Wettina (Mocnego)...
- Konstytucja 3 maja 1791 - zmiany w ustroju społecznym (szlachta, mieszczaństwo, chłopi)
- Wojna w Afryce Północnej (1940-1943)
- Polska i jej rola w dziejach europejskiej gospodarki i struktur społecznych
- Oświecenie w Polsce - sztuka, kultura i edukacja
- Stanisław Leszczyński - biografia, życiorys
- Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej
- Cesarz Oktawian August - ciekawostki, biografia, pryncypat, podboje
- Dekolonizacja Afryki