Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kodeks Hammurabiego - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Odkryty w trakcie badań wykopaliskowych w Suzie w roku 1902 kodeks Hammurabiego uważany jest za jeden z najstarszych tego typu dokumentów – jego powstanie datuje się na przełom wieków XVIII i XVII p.n.e.

Kodeks w całości sporządzony jest w języku babilońskim i składa się – nie licząc prologu i epilogu – z 282 artykułów. Nie określają one ogólnych norm prawa (kodeks miał bowiem charakter kazuistyczny), ale dotyczą one takich dziedzin prawa, jak prawo karne, małżeńskie czy rzeczowe i zawierają przepisy procesowe. Przedstawiony w kodeksie Hammurabiego system kar oparty był na zasadzie talionu i tzw. karach odzwierciedlających. Zasada talionu oznaczała „oko za oko”, a karą odzwierciedlającą było np. odcięcie synowi ręki, którą uderzył ojca.

Na podstawie zapisów kodeksu możliwe jest nakreślenie obrazu państwa i społeczeństwa babilońskiego tamtego czasu. Powodem skodyfikowania istniejących dotąd w różnych miastach sumeryjskich praw zwyczajowych była chęć przyspieszenie procesów zjednoczeniowych. Hammurabiemu bowiem udało się doprowadzić do zakończenia tysiącletniego rozbicia Mezopotamii. Stolicą scalonego organizmu państwowego uczynił on Babilon.

Społeczeństwo poddanych Hammurabiego...

Podobne wypracowania