Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Leszczyński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Bogusław Leszczyński, król Polski w latach 1705-1709 oraz 1733-1736, przyszedł na świat 20 października 1677 roku we Lwowie. Wywodził się z możnego rodu wielkopolskiego. Jego ojcem był podskarbi wielki koronny Rafał Leszczyński, natomiast matką Anna z  Jabłonowskich, córka Stanisława Jana Jabłonowskiego, hetmana wielkiego koronnego i hetmana polnego koronnego. Został starannie wyedukowany przez sprowadzanych z  granicy nauczycieli. Uczęszczał także do protestanckiego gimnazjum w Lesznie. W latach 1695-1696 odbywał peregrynację po Europie. Leszczyński w trakcie swojego życia ożenił się tylko raz, z Katarzyną Opalińską, z którą doczekał się pary córek, Marii i Anny.

Po powrocie z wędrówki przypadło mu w udziale stanowisko starosty odolanowskiego. W podzięce za poparcie na sejmie elekcyjnym w 1697 roku August II Mocny ogłosił go podczaszym wielkim koronnym. Dwa lata później Leszczyński został mianowany wojewodą poznańskim.

W trakcie wojny północnej kontrola nad państwem wymknęła się z rąk elektora saskiego. W lutym 1704 roku zawiązana w Warszawie konfederacja generalna doprowadziła do detronizacji Augusta II Sasa. O ile król szwedzki, Karol XII początkowo popierał Jakuba Sobieskiego, o tyle...

Podobne wypracowania