Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cesarz Oktawian August - ciekawostki, biografia, pryncypat, podboje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zostawiam Rzym marmurowy, a otrzymałem ceglany.

Gdyby jego ojciec posłuchał ostrzeżeń znajomego astrologa, który radził mu rzucić nowonarodzone dziecko psom na pożarcie, historia Europy potoczyłaby się inaczej. Tak się jednak nie stało i Gaius Octavius Thurinus, pod innym imieniem i bogatszy w doświadczenia, zapisał się w dziejach jako pierwszy cesarz Imperium Rzymskiego.

Tym, co umożliwiło mu wkroczenie na scenę wielkiej polityki było pokrewieństwo z Juliuszem Cezarem (Oktawian był wnukiem jego siostry), który wyznaczył go w przedwcześnie zrealizowanym testamencie na swego następcę.

Od 44 r. p.n.e. Oktawian uczestniczył w walkach z przeciwnikami i zabójcami wuja. W międzyczasie wprowadził swe wojska do Rzymu i zmusił senat do przyznania mu godności konsula. W 43 r. p.n.e. zawarł z konsulem Markiem Antoniuszem i bogatym patrycjuszem Markiem Lepidusem triumwirat, który w przeciwieństwie do pierwszego, uznał senat. Trzej mężowie usunęli politycznych przeciwników, pozbawiając ich stanowisk i ostatecznie złamali groźbę konfliktu z zabójcami Juliusza Cezara, pokonując ich armie pod Filippi.

Drugi triumwirat przetrwał zaledwie do 36 r. p.n.e., kiedy to...

Podobne wypracowania