Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Psalm - charakterystyka gatunku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Psalm pierwotnie był pieśnią modlitewną. Istniał jedynie w przekazach ustnych, a z czasem zaczęto go zapisywać, Warto jednak pamiętać, iż nie był to kiedyś gatunek literacki, tylko utwór muzyczny przeznaczony do wykonania przy akompaniamencie instrumentu strunowego. 

Dziś psalm traktowany jest jako rodzaj pieśni religijnej. Porusza tematykę związaną z wierzeniami i uwielbieniem Boga. Styl tego utworu jest podniosły, pełno w nim doniosłego słownictwa. Wiąże się to oczywiście z poruszanymi problemami, mówienie o Panu najwyższym wymaga szacunku. Adresatem psalmów zazwyczaj jest wspominany Bóg, to do niego ludzie kierują swoje prośby i przeprosiny. Zdarzało się jednak, że pieśń ta była kierowana także do człowieka. Badacze literatury i tradycji chrześcijańskiej wyróżnili kilka rodzajów psalmów ze względu na ich treść. 

Możemy wymienić zatem psalmy dziękczynne, w których zazwyczaj podmiot zbiorowy dziękuje Panu za dary i błogosławieństwa. Są również utwory błagalne ( prośby ludzi o konkretne łaski), pokutne ( wyrażanie swojej skruchy za swoje grzechy i przewinienia), prorocze ( przepowiednie dotyczące wiary i przyszłych wydarzeń), pochwalne ( sławienie Boga), patriotyczne oraz żałobne. Szczególne...

Podobne wypracowania