Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powieść psychologiczna - charakterystyka gatunku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Najważniejszym celem powieści psychologicznej jest ukazanie wnętrza człowieka. To właśnie wokół jego uczuć i przeżyć skoncentrowana jest fabuła tego typu utworów. 

Korzenie tej odmiany powieści sięgają daleko. Ogromny wpływ na rozwój tego gatunku miały pierwsze pamiętniki i dzienniki, w których autorzy opisywali swoje myśli i emocje. Także listy były niezwykle ważne, ponieważ wielokrotnie adresat był dla nadawcy powiernikiem, osobą zaufaną. Wraz z rozwojem psychologii także i pisarze zaczęli coraz bardziej interesować się człowiekiem jako istotą złożoną, pełną sprzeczności i skrajnych emocji. Bohaterowie powieści psychologicznych są bardzo realni, prawdziwi. Czytelnik poznaje ich historię, śledzi losy i dzieje, ale przede wszystkim zostaje wprowadzony w świat wewnętrzny danej postaci. Poprzez monologi wewnętrzne, strumień świadomości bądź też mowę zależną narrator ukazuje przeżycia, emocje oraz refleksje swoich bohaterów. Ten typ powieści zakłada także indywidualne spojrzenie na człowieka, nie ma tu miejsca na opisy i prezentację zbiorowości, ponieważ każdy z bohaterów jest inny. Warto dodać, iż wewnętrzne przedstawienie postaci nie służy jedynie zaspokojeniu psychologicznej ciekawości czytelnika ( choć jest tak w pewnym...

Podobne wypracowania