Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powieść kryminalna - charakterystyka gatunku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść kryminalna, choć istnieje w literaturze od dawna, do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem czytelniczym. To jeden z tych gatunków, który pozwala na przeniesienie się do tajemniczego świata zbrodni i niesamowitych zagadek. 

Powieść kryminalna zakłada istnienie morderstwa, porwania lub też innego rodzaju zbrodni. Fabuła osnuta jest wokół poszukiwań rozwiązania zaistniałego problemu. Zazwyczaj utwór kończy się odnalezieniem sprawcy złego czynu, natomiast dochodzenie do prawdy jest najbardziej emocjonującym elementem dzieła. Współcześnie przyjmuje się, iż powieść kryminalną można podzielić na cztery rodzaje. 

Odmiana sensacyjno- awanturnicza opisuje nie tylko konkretną zbrodnię, ale skupia się przede wszystkim na interesujących przygodach bohaterów. Ci, którzy próbują rozwikłać zagadki przeżywają namiętne romanse, spotykają się z licznymi niepowodzeniami i trudnościami. Typ detektywistyczny zakłada konieczność istnienia detektywa, czyli postaci, która prowadzi śledztwo i poszukuje rozwiązań. Charakterystyczne dla tej odmiany powieści kryminalnej jest ukazanie głównego bohatera. Detektyw to człowiek bardzo inteligentny, który posługuje się w pracy metodą dedukcji i często...

Podobne wypracowania