Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powieść modernistyczna - charakterystyka gatunku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść modernistyczna powstała w okresie Młodej Polski. Artyści sięgali wówczas po rozmaite rozwiązania kompozycyjne, stosowali wiele konwencji przez co dzieła nabierały niepowtarzalnego charakteru. 

Najważniejszą cechą powieści modernistycznej jest synkretyzm stylistyczny, który zakłada występowanie wielu konwencji literackich. Zazwyczaj artyści posługiwali się impresjonizmem, ekspresjonizmem oraz symbolizmem. Te odmiany nie wykluczały siebie nawzajem, wręcz przeciwnie, dzięki ich połączeniu dzieło uzyskiwało niesamowity efekt. Świat przedstawiony ukazany był bowiem nie tylko naturalnie, ale też metaforycznie, jeśli zastosowano konwencję symboliczną. Ważna w powieści modernistycznej jest także kompozycja. Bywała otwarta, często brak w niej ciągu przyczynowo- skutkowego. Wydarzenie przedstawione były z perspektywy bohaterów, co zazwyczaj zakładało pewien brak spójności. 

Powieści takie były wielowątkowe i prezentowały rozmaite problemy: społeczne, polityczne, emocjonalne oraz filozoficzne. Choć w utworze pojawiał się główny bohater, to wątki innych postaci także bywały szeroko rozbudowane. Narracja bezpośrednio wiązała się z istnieniem różnych bohaterów literackich. Brak w powieści modernistycznej jednego,...

Podobne wypracowania