Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jako powieść tendencyjna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Nad Niemnem” to jedna z najwspanialszych powieści okresu pozytywizmu. Orzeszowska przedstawiła w niej programowe hasła epoki, takie jak praca u podstaw czy też praca organiczna. 

Głównym założeniem powieści tendencyjnej było przekonanie czytelnika o słuszności pewnych tez. Podobnie dzieje się w dziele Orzeszkowej. Pisarka prezentuje odbiorcą piękną, niemal idealną wieś Korczyn. Panują w niej rozmaite stosunki międzyludzkie, ale wyraźnie widać podział na bohaterów pozytywnych i negatywnych ( co jest typowe dla tego właśnie gatunku). Taki rozdział postaci pokazuje, że warto być dobrym i uczciwym, ponieważ to porządni i prawi bohaterowie odnoszą sukcesy i żyją w zgodzie ze sobą. Natomiast pełni zła nigdy nie zaznają radości ani spokoju. Jedną z pozytywnych postaci jest między innymi Justyna Orzelska, uczynna dziewczyna, która kocha przyrodę i jest niezwykle pracowita. 

Natomiast Kirło to mężczyzna bez podstawowych wartości, dla którego liczy się przede wszystkim dobro osobiste. „Nad Niemnem” jest powieścią tendencyjną nie tylko ze względu na sposób prezentacji bohaterów, ale także ukazania wiejskiego życia. Orzeszkowa próbuje przekonać czytelników, że praca to waży element...

Podobne wypracowania