Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podróże kształcą - rozprawka

Dzięki podróżom ludzie poznają nowe kraje, inne kultury i ciekawych ludzi. Uważam, że odwiedzane nieznanych nam miejsc jest niezwykle kształcące. W swojej pracy postaram się udowodnić tą tezę. 

Przede wszystkim poprzez podróże powiększamy swoją wiedzę. Czytanie książek i oglądanie atlasów geograficznych nie ma nic wspólnego z rzeczywistym poznaniem otoczenia. Dzięki niezapomnianym wyprawom zwiedzamy nowe miejsca, odkrywamy ich historię i uroki. Sprawia to, że pogłębiamy swoją wiedzę na dany temat, uzyskujemy cenne informacje. To skutek czysto praktyczny; byłem, widziałem, więc jestem mądrzejszy, wiem więcej. Podróże są chyba najlepszym sposobem na naukę języków obcych. Powszechnie wiadomo, że najłatwiej przyswoić nieznaną mowę, kiedy przebywa się w środowisku ludzi, którzy się nią posługują. Wtedy automatycznie poznajemy zasady gramatyczne i wzbogacamy słownictwo. Odwiedzając różne kraje możemy nauczyć się aż kilku języków, staniemy się obywatelami całego świata. 

Poszerzy to nasze horyzonty myślowe oraz kulturalne. Podróże kształcą nie tylko ze względu na ich poznawczy charakter, ale pozwalają na zdobycie nowych doświadczeń. Uważam, że najbardziej cennym ich skutkiem jest wejście w zupełnie inne, odmienne od naszych kultury. Zwiedzając różne kraje, miasta lub kontynenty napotkamy ludzi o specyficznym sposobie bycie, dziwnych zwyczajach i tradycjach, noszących przepiękne stroje. Zderzymy się z „ innym”, reprezentującym nieznane nam dotąd zasady i normy. To uczy nas nie tylko otwartości na świat i drugiego człowieka, ale też wzbudza w nas ciekawość świata. 

Poprzez podróże uczymy się więc tolerancji, ponieważ zmuszeni jesteśmy okazywać szacunek wobec nowo poznanych ludzi, akceptować ich przyzwyczajenia i normy społeczne. W ten sposób nie tylko wzbogacamy swoją wiedzę na temat świata, ale przyswajamy pewne wartości, reagujemy emocjonalnie, co ma ogromny wpływ na rozwój sfery uczuciowej. Życie ludzkie polega także na gromadzeniu doświadczeń, analizowaniu ich i wyciąganiu odpowiednich wniosków. Podróże są wspaniałych doświadczeniem, którego nikt z nas nie zapomni. Pamiętajmy, że dzięki doświadczeniom nasze egzystencja jest bogatsza, pełniejsza.

Uważam, że podróże kształcą. Sprawiają, że poznajemy świat, uczymy się języków obcych, zdobywamy nowe doświadczenia, spotykamy się z ciekawymi kulturami. Warto odwiedzać rozmaite miejsca, aby stać się lepszym człowiekiem. 

Podobne wypracowania do Podróże kształcą - rozprawka