Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powieść awangardowa - charakterystyka gatunku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść awangardowa powstała w wieku XX, kiedy to artyści zaczęli zrywać z tradycjami literackimi. Gatunek ten był sposobem na opisanie współczesnego świata, pełnego chaosu i sprzeczności. 

Najbardziej charakterystyczną cechą powieści awangardowej jest brak spójności, która dotyczy zarówno formy, jak i treści. Choć z pozoru dzieło wydaje się być nierozerwalną całością, to okazuje się, iż liczne dygresje i bark ciągu przyczynowo-skutkowego wprowadzają do utworu spore zamieszanie. Uważa się jednak, iż jest to zaleta powieści awangardowej, jej nietypowość i brak schematyzmu czyni dzieło zaskakującym i interesującym. Niezwykły jest świat ukazany w powieści awangardowej. Często przybiera on formę nierealną, wręcz groteskową. Wydarzenie nie są logiczne, miejsca wydają nam się co najmniej dziwne, natomiast bohaterowie to postaci naprawdę specyficzne. Brak w powieści awangardowej analizy psychologicznej, wszystko, czego dowiadujemy się o danym bohaterze dotyczy jego zachowania.

To poprzez refleksję nad gestami, czynami czy też wypowiedziami , możemy ocenić postać lub wysnuć własne myśli na jej temat. Myślę, iż świat przedstawiony w takich utworach oraz jego bohaterów trafnie określa się mianem karykaturalnych, przerysowanych. Kolejną,...

Podobne wypracowania