Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda - charakterystyka gatunku

Legenda to gatunek literacki należący do epiki. Swoje początki ma w tradycji ustnej, ponieważ istniał już w epoce przedpiśmiennej. 

Legenda to utwór łączący elementy realistyczne oraz fantastyczne. Zakłada przenikanie się dwóch światów. Dopuszcza zatem istnienie złych i magicznych mocy, tajemniczych bohaterów i niesamowitych miejsca. Jednocześnie zawiera cechy realne i opisuje to, co rzeczywiste. Legenda powstała dawno temu i była swoistym sposobem na wyjaśnienie sobie świata, zjawisk przyrody czy też powstania cywilizacji. Ludzie nie znali swojej przeszłości, jednak byli jej ciekawi. Posiadali pewną wiedzę na temat swojego pochodzenia i obyczajowości, ale to, co było nieznane i niewytłumaczalne stawało się inspiracją do powstania legendy. Opowieści legendarne dotyczyły najczęściej historii stworzenia danego państwa , miasta lub konkretnej cywilizacji. Poprzez legendy społeczeństwo tłumaczyło sobie również pochodzenie wierzeń religijnych, bóstw, bogów, tradycji i obyczajów. Często też dotyczy życia znanych rycerzy, męczenników, bądź ludzi świętych. Nie wolno zapominać, iż w legendzie pojawiały się zarówno elementy magiczne, jak i fakty historyczne. Legendy zazwyczaj pisane są prozą i nie mają dość szczegółowo rozbudowuj akcji. Opisują jedno albo kilka wydarzeń, które są niezwykle ważne. Często stylizowane są na język konkretnej zbiorowości lub okresu, ponieważ powstały z przekazów ustnych.

Przykładem mogą być liczne legendy regionalne. Opowieść o „ Dwóch wieżach mariackich” wyjaśnia czytelnikowi, dlaczego krakowski Kościół Mariacki ma jedną wieżę krótszą, a drugą dłuższą. Budową zajmowali się dwaj bracia. Ten, który pracował wolniej był zazdrosny o sukcesu brata i dopuścił się morderstwa. W ten właśnie sposób dowiadujemy się, dlaczego Kościół Mariacki jest tak zbudowany. Istnieje wiele legend, a te polskie są dla nas szczególnie popularne oraz atrakcyjne. Są opowieści, które wyjaśniają, dlaczego morze Bałtyckie jest słone, skąd w Krakowie wzięły się kopce, dlaczego hejnał grany z wieży mariackiej nagle się urywa oraz jaki jest powód, że dwa koziołki na poznańskim ratuszu nieustannie trykają się swoimi rogami. 

Podobne wypracowania do Legenda - charakterystyka gatunku