Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Epopeja - charakterystyka gatunku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Epopeja zwana jest także eposem. To jeden z najstarszych gatunków literackich, którego korzenie sięgają jeszcze epoki przedpiśmiennej, ma więc tradycje przekazu ustnego. 

Głównym założeniem epopei jest ukazanie zdarzeń historycznych. Mogą być one jednak urozmaicone fikcją literacką. W takich utworach występują więc zarówno bohaterowie historyczni, mityczni oraz fantastyczni. Bardzo ważny jest fakt, iż czas, w którym dzieją się opisywane wydarzenia jest zazwyczaj przełomowy, ważny dla literackich postaci. Mogło to oznaczać wojny, podbicie ziem, ekspansję terenów lub inne istotne zdarzenia. Kolejnym rozwiązaniem było ukazanie początków istnienia jakiegoś społeczeństwa lub przedstawienie jego wierzeń i tradycji. Jak widać, tematyka eposu mogła być różnorodna, ale zawsze ważna dla danego narodu i grupy ludzi. 

Epos zazwyczaj pisany jest wierszem, ale zdarzają się (choć rzadko) utwory prozaiczne. Język tego gatunku jest podniosły, a styl kwiecisty. Jednym z najwybitniejszych twórców epopei był Homer, na którym później wzorowało się wielu artystów. Mistrz słowa stosował wiele zabiegów poetyckich, dzięki którym utwór stawał się bogaty i wystylizowany....

Podobne wypracowania