Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dramat romantyczny - charakterystyka gatunku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dramat romantyczny, jak sama nazwa wskazuje należy do rodzaju dramatycznego. Jednak posiada wiele cech, które odróżniają go od gatunku klasycznego, tradycyjnego. 

Dramat romantyczny ukształtował się w okresie romantyzmu. Wynikało to przede wszystkim z dążenia romantyków do indywidualności i chęci stworzenia czegoś zupełnie innego. Nie zgadzali się oni ze swoimi poprzednikami, twórcami okresu oświecenia. Uważali, iż literatura nie musi podlegać ścisłym zasadom i normom, powinna być dziełem natchnionego ducha. Dlatego też stworzyli dramat, który całkowicie zrywał z tradycyjną konwencją. Należy dodać, iż inspiracją dla romantyków były dzieła Williama Szekspira. 

Cechą charakterystyczną dramatu romantycznego było to, iż nie podlegał on strukturalnym ani kompozycyjnym regułom klasycznym. Twórcy nie brali pod uwagę zasady trzech jedności, pięciu aktów oraz decorum. Akcja nie musiała rozgrywać się w ciągu dwudziestu czterech godzin, dopuszczano występowanie wielu miejsc, jako tła wydarzeń dramatycznych. Kompozycja bywała otwarta, o strukturze decydowali jedynie poeci. Kolejną cechą charakterystyczną dramatu romantycznego jest mieszanie poszczególnych kategorii estetycznych, nawet jeśli w literaturoznawstwie...

Podobne wypracowania