Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Harpagon - śmieszy, przeraża czy budzi politowanie? Rozprawka na podstawie „Skąpca” Moliera

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Śmieszny, przerażający, budzący politowanie - te słowa najtrafniej określają głównego bohatera utworu Moliera pod tytułem „ Skąpiec”. Postać ta jest złożona i uważam, że nazwanie jej tylko jedną cechą byłoby ignorancją. Dlatego uznałam, że Harpagon zarówno śmieszy, przeraża, jak i budzi politowanie. W swojej pracy postaram się to udowodnić. 

Najbardziej przerażające w mężczyźnie jest jego skąpstwo. Choć to bogaty mieszczanin, który zajmuje się lichwiarstwem i nie narzeka na brak nie pieniędzy, to nie potrafi się nimi cieszyć. Nigdy nie pomógł potrzebującym, nie wspierał nawet swoich bliskich i dzieci. Harpagon oszczędza na wszystkim; głodzi konie, nie kupuje sobie nowych rzeczy- nieustannie gromadzi majątek, chociaż przez swoje skąpstwo nigdy go nie wykorzysta. Bohater obłąkany jest żądzą pieniądza, myśli tylko o tym, jak się wzbogacić. Nie zważa na to, iż traci przyjaciół, a ludzie odwracają się od niego. Można powiedzieć, że jest chory, ponieważ pieniądze stały się sensem jego życia. 

Jego skąpstwo bywa jednak tak bardzo tragiczne, jak i przerażające. Za maską nieczułego lichwiarza kryje się człowiek niezwykle samotny, który nie potrafi okazywać miłości, nie umie żyć blisko innych ludzi. Wydaje...

Podobne wypracowania