Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy konflikt pokoleń jest nieunikniony? - rozprawka

Jestem zdania, iż można uniknąć konfliktu pokoleń. Ludzie starsi i młodsi nie zawsze muszą się kłócić, wręcz przeciwnie, mogą odnaleźć wspólne pasje i zainteresowania. W swojej pracy postaram się udowodnić, iż moja teza jest słuszna. 

Powodem konfliktu pokoleń są zazwyczaj: brak zrozumienia oraz nieumiejętność słuchania drugiej strony. Dorosłym bardzo często wydaje się, że są mądrzejsi, ponieważ zgromadzili więcej doświadczeń, dużo już w życiu widzieli. Młodzi buntują się przeciw tym przekonaniom, nie chcą słuchać dobrych rad i być nieustannie pouczani. Myślę jednak, że takich nieporozumień można uniknąć. Wystarczyłoby, aby rodzicie nie narzucali dzieciom swojego zdania, a jedynie towarzyszyli, pomagali w podejmowaniu trudnych decyzji. Każdy człowiek ma prawo do poszukiwania własnej drogi, a nawet do popełniania błędów. 

Dorośli powinni to zrozumieć i pozwolić, aby młodzi ludzie sami zdobywali życiowe doświadczenia. Natomiast dzieci ( lub młodzież) zbyt często obrażają się na swoich opiekunów, nie chcą wytłumaczyć im swoich racji. Uważam, że szczere rozmowy byłyby kluczem do sukcesu. Każda ze stron powinna wyjaśnić swoje oczekiwania. Konfliktu pokoleń można uniknąć, jeśli postaramy się o jak najlepsze kontakty. Dlatego warto zarazić rodziców swoimi pasjami, pokazać im ulubione filmy, wspólnie posłuchać ( tak dziwnej dla dorosłych ) muzyki. Jednocześnie należy pamiętać, że rodzice także mogą przedstawić nam jakieś ciekawe pasje, a wspólna wyprawa do teatru czy opery na pewno okaże się bardzo miła. Łatwo uniknąć nieporozumień, kiedy ludzie szanują się nawzajem. 

Myślę, że to podstawowa i najważniejsza sprawa. Kiedy dorośli słuchają młodych, mogą poznać ich punkt widzenia, doświadczyć tego, co do tej pory było im nieznane. Nie muszą przyjmować pewnych wartości jako własne, ale przekonania innych należy szanować. Podobnie jest z młodzieżą. Zamiast buntować się  i głośno krzyczeć, wystarczy szanować zdanie rodziców. 

Uważam, że konfliktu pokoleń można jak najbardziej uniknąć, wynika on bowiem z braku wzajemnego szacunku oraz niezrozumienia. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na szczere rozmowy i wspólne spędzanie czasu. To stereotyp, że konflikt pokoleń jest zawsze nieunikniony. Jeśli ludzie okazują sobie zainteresowanie, są otwarci na to, co nowe, to z pewnością osiągną sukces. Komunikowanie się wcale nie jest takie trudne, pod warunkiem, że naprawdę zależy nam na porozumieniu. Moja praca potwierdza postawioną na początku tezę. Konfliktu można uniknąć, ale trzeba rozmawiać, szanować się i być ciekawym świata. 

Podobne wypracowania do Czy konflikt pokoleń jest nieunikniony? - rozprawka