Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Kwiatki świętego Franciszka” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kwiatki świętego Franciszka” to utwór, w którym zapisane zostały podstawowe założenia filozofii chrześcijańskiej, a dokładnie – franciszkanizmu. Zakłada on radość, prostotę życia oraz umiarkowanie.

Utwór ten jest swoistym podziękowaniem za wszystko, czego człowiek doświadcza od Boga. Dzięki „Kwiatkom” poznajemy także ulirycznioną opowieść o życiu świętego Franciszka, jego działalności i filozoficznych założeniach. Dowiadujemy się zatem, kim był mężczyzna, co sądzili o nim inni i czym zajmował się w życiu. Głosił przede wszystkim konieczność egzystowania w skromności i ubóstwie, chociaż sam pochodził z bardzo bogatej rodziny. Ludzie dziwili się, iż porzucił swój majątek, ale był osobą na tyle uczciwą i autentyczną, że w końcu mu uwierzyli.

Utwór porusza kilka wątków dotyczących samego życia świętego – jak jego oślepnięcie, relacje z Bernardem, założenie kościoła w Bolonii. Zawiera też osobiste rozważania mężczyzny. Istotny jest jednak fakt, iż utwór to swoista wykładnia filozofii świętego Franciszka, która dziś nazywana jest franciszkanizmem.

Zaakcentowane zostały tutaj zwłaszcza radość i prostota życia. Nie narzuca się w tekście konieczności nawrócenia grzeszników,...

Podobne wypracowania