„Kwiatki świętego Franciszka” - opracowanie utworu
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„Kwiatki świętego Franciszka” to utwór, w którym zapisane zostały podstawowe założenia filozofii chrześcijańskiej, a dokładnie – franciszkanizmu. Zakłada on radość, prostotę życia oraz umiarkowanie.
Utwór ten jest swoistym podziękowaniem za wszystko, czego człowiek doświadcza od Boga. Dzięki „Kwiatkom” poznajemy także ulirycznioną opowieść o życiu świętego Franciszka, jego działalności i filozoficznych założeniach. Dowiadujemy się zatem, kim był mężczyzna, co sądzili o nim inni i czym zajmował się w życiu. Głosił przede wszystkim konieczność egzystowania w skromności i ubóstwie, chociaż sam pochodził z bardzo bogatej rodziny. Ludzie dziwili się, iż porzucił swój majątek, ale był osobą na tyle uczciwą i autentyczną, że w końcu mu uwierzyli.
Utwór porusza kilka wątków dotyczących samego życia świętego – jak jego oślepnięcie, relacje z Bernardem, założenie kościoła w Bolonii. Zawiera też osobiste rozważania mężczyzny. Istotny jest jednak fakt, iż utwór to swoista wykładnia filozofii świętego Franciszka, która dziś nazywana jest franciszkanizmem.
Zaakcentowane zostały tutaj zwłaszcza radość i prostota życia. Nie narzuca się w tekście konieczności nawrócenia grzeszników, nie widzimy wyraźnego dydaktyzmu ani też pouczenia. Po prostu zobrazowano w nim podstawowe radości życia człowieka i zawarto wskazówki, jak z nich korzystać. Podkreśla się urodę życia w każdym jego aspekcie. W pierwszej części „Kwiatków” odnajdujemy pochwałę Boga i wszystkich jego stworzeń. Franciszek dziękuje za niebo i ziemię, przyjazne zwierzęta i zjawiska przyrody, docenia każdą porę roku. Oczywiście te dobre rzeczy człowiek zawdzięcza tylko Panu i powinien być mu za nie wdzięczny. Również świat ukazany w utworze to miejsce harmonijne, gdzie ludzie mogą czuć się bezpiecznie. Bóg opiekuje się nimi w złych chwilach. Franciszek doskonale o tym wie – pamięta o tym nawet wtedy, gdy zaczyna ślepnąć. Rozumie, iż z wolą Bożą trzeba się zgodzić, a wtedy życie nadal będzie proste i radosne.
W „Kwiatkach” ukazany jest również najlepszy sposób na życie, wystarczy pamiętać o istnieniu Boga, innych ludzi i istot żywych. Jeśli będziemy żyli w zgodzie i na zasadzie wspólnego szacunku, na pewno będziemy spokojni, radośni i zadowoleni z życia.
„Kwiatki świętego Franciszka” są wykładnią filozofii świętego. Jej podstawowymi założeniami było: życie w ubóstwie, skromność, współdziałanie z innymi, udzielanie pomocy i docenianie wszystkiego, co otrzymaliśmy od Boga. Dzięki utworowi poznajemy także w pewnej części życie świętego Franciszka, które było naprawdę interesujące.
Podobne wypracowania do „Kwiatki świętego Franciszka” - opracowanie utworu
- „Chłopi” jako powieść realistyczna - realizm w „Chłopach” - Władysław Reymont „Chłopi”
- Człowiek - to brzmi dumnie - czy rzeczywiście? Rozprawka
- Czy dobrze jest mieć przyjaciela? Rozprawka
- Rozterki Raskolnikowa - omów temat na podstawie „Zbrodni i kary”
- Czy konflikt pokoleń jest nieunikniony? - rozprawka
- Nie ma zbrodni bez kary - czy to prawda? - rozprawka
- Czy obojętni ludzie są winni? - rozprawka
- Czy „Pan Tadeusz” to epopeja narodowa? - rozprawka
- Czy pieniądze dają szczęście? - rozprawka
- Czy Polacy są tolerancyjni? - rozprawka
- Czy warto czytać książki? - rozprawka
- Czy warto się uczyć? - rozprawka
- Dramat romantyczny - charakterystyka gatunku
- Epopeja - charakterystyka gatunku
- Harpagon - śmieszy, przeraża czy budzi politowanie? Rozprawka na podstawie „Skąpca” Moliera
- Inny nie znaczy gorszy - rozprawka
- Internet - zagrożenie czy okno na świat? - rozprawka
- Jak napisać rozprawkę? Przykład rozprawki
- „Kamizelka” Bolesława Prusa jako nowela pozytywistyczna
- Kłamstwo ma krótkie nogi - rozprawka