Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza jako powieść poetycka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Konrad Wallenrod” to powieść poetycka napisana w okresie romantyzmu przez Adama Mickiewicza. Utwór ten posiada wiele charakterystycznych cech świadczących o przynależności do gatunku. 

Przede wszystkich dostrzegamy tu synkretyzm rodzajowy. Czytając dzieło zauważamy elementy liryczne, epickie oraz dramatyczne. Monologi głównego bohatera i ukochanej Aldony ujawniają obecność rodzaju dramatycznego, liryka obecna jest w pieśni jednej z postaci i opowiadanej ballady, natomiast epikę odnajdujemy w opowiadaniu o charakterze narracyjnym, które ukazuje historię Litwinów. W „Konradzie Wallenrodzie” obecny jest również synkretyzm gatunkowy, ponieważ występują tu między innymi pieśń, hymn, ballada i opowiadanie. Charakterystyczny jest także bohater. To rozdarty wewnętrznie mężczyzna, który musi podjąć bardzo trudne decyzje. Wallenrod kocha swoją ojczyznę, pragnie też zemścić się na Krzyżakach. 

Dopuszcza się więc podstępu, aby osiągnąć wyznaczone cele. Nie jest to jednak łatwe, bowiem Konrad musi opuścić ukochaną żonę. Czytelnik poznaje go jako samotnika, o cechach niezwykle indywidualnych, pełnego wewnętrznych konfliktów. Także struktura utwory i jego fabuła świadczą o przynależności do gatunku...

Podobne wypracowania