Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Kamizelka” Bolesława Prusa jako nowela pozytywistyczna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowela to krótki utwór pisany prozą, który posiada jeden , główny wątek. Posiada swoją stałą kompozycję i strukturę. 

Za wzorcową nowelę badacze literatury uznają „ Sokoła” autorstwa Giovanniego Bocciacia. Dzięki jego analizie możliwe było wyznaczenie podstawowych cech noweli. Najważniejszym założeniem było istnienie określonego motywu, który pojawia się w kilku ważnych momentach utworu. „ Kamizelka” Prusa spełnia ten wymóg. Tytułowy przedmiot to motyw przewodni noweli, mowa jest o nim kilka razy w tekście, można powiedzieć, że zawsze znajduje się ona w centrum wydarzeń . Kolejnym elementem koniecznym w noweli jest istnienie tylko jednego, głównego wątku. W przypadku utworu Prusa najważniejszy i zarazem jedyny wątek to historia małżeństwa, które stanęło w obliczu życiowego dramatu, jakim jest śmierć jednego z małżonków. Akcja noweli, zgodnie z wzorcowymi założeniem jest zwarta, a kompozycja zamknięta. 

Brak tu licznych degresji, które powodują opóźnienie wydarzeń. Także narrator ma ograniczoną rolę, nie udziela zbyt wielu komentarzy, nie często komentuje obserwowaną rzeczywistość. Ostatnim, ale niezwykle istotnym wyznacznikiem gatunku noweli jest mocno...

Podobne wypracowania