Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nie ma zbrodni bez kary - czy to prawda? - rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Uważam, iż nie ma zbrodni bez kary. Każde przewinienie zostanie wcześniej czy później odkryte, a winowajca ukarany. Istnieje na to wiele dowodów, które postaram się ukazać w mojej pracy. Posłużę się przykładami z literatury, ponieważ najlepiej obrazują one omawiany problem. 

Chyba najbardziej znanym utworem literackim , który dotyczy przedstawionego tu problemu jest „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego. Główny bohater powieści, Raskolnikow dopuszcza się mordu, zabija pewną lichwiarkę. Na początku udaje mu się uniknąć odpowiedzialności za swój czyn. Jednak wraz z upływem czasu wzrastają wątpliwości bohatera, zaczyna on odczuwać wyrzuty sumienia, Jest to dla niego kara większa niż potencjalny pobyt w więzieniu. 

Raskolnikow próbuje ukryć swój haniebny czyn, jednak w końcu prawda wychodzi na jaw. Zostaje wygnany z miasta i z dala od bliskich musi odbyć swoją karę. Adam Mickiewicz był mistrzem w tworzeniu historii, które stanowią swoiste potwierdzenie, iż nie ma zbrodni bez kary. Ballada zatytułowana „Świtezianka” ukazuje historię znajomości młodego strzelca i tajemniczej dziewczyny. Para poznaje się w borze i wspólnie spędza miłe chwile. Piękna kobieta zakochuje...

Podobne wypracowania