Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy „Pan Tadeusz” to epopeja narodowa? - rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Uważam, iż „ Pana Tadeusza” można nazwać epopeją narodową. To dzieło niezwykle ważne dla polskiego społeczeństwa i posiada wiele cech, które klasyfikują je do tego zaszczytnego tytułu. 

Bez wątpienia utwór Adama Mickiewicza należy do gatunku eposu, a świadczy o tym przede wszystkim jego forma i struktura. Dzieło napisane jest regularnym trzynastozgłoskowcem, fabuła jest rozbudowana i wielowątkowa, bohaterowie to społeczeństwo polskie, natomiast akcja rozgrywa się w okresie ważnym dla każdej z postaci. Co prawda Mickiewicz zastosował zasadę synkretyzmu gatunkowego, jednak badacze do dziś uznają „ Pana Tadeusza” za epopeję. Czym to dzieło zasługuje sobie na miano epopei narodowej? Według mnie odpowiedź jest prosta. Po pierwsze czas ukazany w utworze jest bardzo ważny, można nazwać go okresem przełomowym. 

To początek XIX wieku, przełom roku 1811 i 1812. Polska z niecierpliwością czekała wówczas na wojnę z Rosją, natomiast Napoleon Bonaparte był dla narodu nadzieją na odzyskanie niepodległości i lepszą przyszłość. Mickiewicz pokazał się prawdziwe wydarzenia, możemy domyślać się, jak ogromne wrażenie robił poemat na ówczesnych czytelnikach. Ale myślę , że dziś jest dla Polaków niezwykle ważny,...

Podobne wypracowania