Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy „Pan Tadeusz” to epopeja narodowa? - rozprawka

Uważam, iż „ Pana Tadeusza” można nazwać epopeją narodową. To dzieło niezwykle ważne dla polskiego społeczeństwa i posiada wiele cech, które klasyfikują je do tego zaszczytnego tytułu. 

Bez wątpienia utwór Adama Mickiewicza należy do gatunku eposu, a świadczy o tym przede wszystkim jego forma i struktura. Dzieło napisane jest regularnym trzynastozgłoskowcem, fabuła jest rozbudowana i wielowątkowa, bohaterowie to społeczeństwo polskie, natomiast akcja rozgrywa się w okresie ważnym dla każdej z postaci. Co prawda Mickiewicz zastosował zasadę synkretyzmu gatunkowego, jednak badacze do dziś uznają „ Pana Tadeusza” za epopeję. Czym to dzieło zasługuje sobie na miano epopei narodowej? Według mnie odpowiedź jest prosta. Po pierwsze czas ukazany w utworze jest bardzo ważny, można nazwać go okresem przełomowym. 

To początek XIX wieku, przełom roku 1811 i 1812. Polska z niecierpliwością czekała wówczas na wojnę z Rosją, natomiast Napoleon Bonaparte był dla narodu nadzieją na odzyskanie niepodległości i lepszą przyszłość. Mickiewicz pokazał się prawdziwe wydarzenia, możemy domyślać się, jak ogromne wrażenie robił poemat na ówczesnych czytelnikach. Ale myślę , że dziś jest dla Polaków niezwykle ważny, prezentuje naszą historię, jest swoistą odpowiedzią na wiele pytań filozoficznych i historycznych, stanowi refleksję nad losem Polaków. Mickiewicz w „ Panu Tadeuszu” pokazuje bohaterów- rodaków, którzy kochają ojczyznę i martwią się o jej przyszłość. Dzieło jest swoistą panoramą warstwy szlacheckiej, tak ważnej dla narodowej kultury polskiej. Narodowy charakter ma więc nie tylko tematyka utworu, która porusza problemy polskości, ale też wykreowane przez pisarza postaci. Przykładem prawdziwego patrioty jest między innymi ksiądz Robak, który pełni funkcję emisariusza i próbuje zorganizować w Polsce powstanie. W „ Panu Tadeuszu” wszystko jest polskie : stroje, potrawy, miejsca i domy. Opisana przez Mickiewicza rzeczywistość oddawała prawdziwy charakter naszej ojczyzny.

Wymienione przeze mnie argumenty stanowią potwierdzenie tezy, iż „ Pan Tadeusz” jest epopeją narodową. Spełnia wszystkie wymogi formalne i strukturalne tego gatunku, opisuje czas przełomowy dla Polaków, prezentuje polskich bohaterów- patriotów, oddaje atmosferę polskości i, co chyba najważniejsze, porusza problematykę odzyskania przez ojczyznę niepodległości i związanych z nią nadzieje ludzkich. 

Podobne wypracowania do Czy „Pan Tadeusz” to epopeja narodowa? - rozprawka