Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozterki Raskolnikowa - omów temat na podstawie „Zbrodni i kary”

Rodion Raskolnikow jest głównym bohaterem powieści Fiodora Dostojewskiego. To młody, bardzo inteligentny mężczyzna, który dopuścił się zbrodni i musiał borykać się z jej konsekwencjami.

Bohater zabija lichwiarkę oraz jej siostrę. Jednak druga ofiara jest przypadkowa, zginęła, ponieważ była świadkiem zbrodni. Przyczyn tego morderstwa było co najmniej kilka i można je rozpatrywać i określać jako życiowe rozterki bohatera. Rodion był biedny, nie miał pieniędzy na studia, mieszkanie, czasem też na pożywienie. W pewien sposób chciał sobie pomóc, nie widział innego wyjścia. Walczył jednak z samym sobą, bał się dokonania zbrodni, ale był zbyt zrozpaczony, by myśleć racjonalnie.

Dodatkowo zbrodnia ta znalazła uzasadnienie w jego poglądach na temat społeczeństwa. Dzielił on ludzi na lepszych i gorszych, posiadających większe prawo do życia i mniejsze. Zadaniem tych pierwszych było sprawowanie władzy nad światem, udzielanie pomocy innym, bycie przewodnikiem. Takim właśnie mężczyzną czuł się Rodion, taki chciał być. Dokonanie zbrodni miało stać się pierwszym krokiem w tym kierunku, pozwoliłoby mu na wzbogacenie się, a następnie na powolne zmienianie świata na lepsze. Rozterki Raskolnikowa zaczynają się, zanim jeszcze popełnia on morderstwo, w gruncie rzeczy jest bowiem dobrym człowiekiem i boi się zabić. Zastanawia się, co powinien zrobić, podejmuje jednak złą decyzję.

Kiedy w końcu Rodion zabija lichwiarkę i jego siostrę, jego życie zmienia się całkowicie. Mężczyzna ma wyrzuty sumienia, nie potrafi żyć normalnie. Najbardziej boli go morderstwo siostry ofiary, ponieważ nie było go w planie. Każdego dnia Rodion przeżywa istne katusze psychiczne i fizyczne, rozpamiętując swoją zbrodnię. Zastanawia się, czy nie zostawił gdzieś swoich śladów, czy aby na pewno nikt go nie widział. Myśli o ludziach mijanych na ulicach i zaczyna odczuwać silną manię prześladowczą. Przeżywa liczne rozterki, dotyczą one nie tylko poczucia winy, ale również wizji swojego przyszłego życia. Bohater bardzo obawia się kary i więzienia, dlatego robi wszystko, aby zbrodnię ukryć.

Widzimy tu zatem konflikt wartości. Wyrzuty sumienia nakazują mu odkryć prawdę, ale strach na to nie pozwala. Popada w jeszcze większą niepewność, gdy Raskolnikow poznaje piękną Sonię i zakochuje się w niej z wzajemnością. Młodzi ludzie marzą o wspólnym uczciwym życiu, ale najpierw Rodion musi ponieść konsekwencje swojego czynu. Na początku ma wątpliwości, czy przyznać się do zbrodni, czy może nadal się ukrywać. Jednak zwycięża w nim miłość do ukochanej kobiety i chęć stania się lepszym człowiekiem.

Rozterki bohatera wynikają przede wszystkich z wewnętrznego konfliktu wartości i przekonań. Raskolnikow był bowiem bohaterem dwuznacznym, rozdartym, niepewnym siebie i jutra.

Podobne wypracowania do Rozterki Raskolnikowa - omów temat na podstawie „Zbrodni i kary”