Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozterki Raskolnikowa - omów temat na podstawie „Zbrodni i kary”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodion Raskolnikow jest głównym bohaterem powieści Fiodora Dostojewskiego. To młody, bardzo inteligentny mężczyzna, który dopuścił się zbrodni i musiał borykać się z jej konsekwencjami.

Bohater zabija lichwiarkę oraz jej siostrę. Jednak druga ofiara jest przypadkowa, zginęła, ponieważ była świadkiem zbrodni. Przyczyn tego morderstwa było co najmniej kilka i można je rozpatrywać i określać jako życiowe rozterki bohatera. Rodion był biedny, nie miał pieniędzy na studia, mieszkanie, czasem też na pożywienie. W pewien sposób chciał sobie pomóc, nie widział innego wyjścia. Walczył jednak z samym sobą, bał się dokonania zbrodni, ale był zbyt zrozpaczony, by myśleć racjonalnie.

Dodatkowo zbrodnia ta znalazła uzasadnienie w jego poglądach na temat społeczeństwa. Dzielił on ludzi na lepszych i gorszych, posiadających większe prawo do życia i mniejsze. Zadaniem tych pierwszych było sprawowanie władzy nad światem, udzielanie pomocy innym, bycie przewodnikiem. Takim właśnie mężczyzną czuł się Rodion, taki chciał być. Dokonanie zbrodni miało stać się pierwszym krokiem w tym kierunku, pozwoliłoby mu na wzbogacenie się, a następnie na powolne zmienianie świata na lepsze. Rozterki Raskolnikowa zaczynają się, zanim jeszcze popełnia on morderstwo, w gruncie...

Podobne wypracowania