Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy pieniądze dają szczęście? - rozprawka

Uważam, że pieniądze, choć bardzo potrzebne, nie są w stanie zapewnić człowiekowi szczęścia. Istnieje wiele przykładów na to, że ludzie bogaci i dobrze sytuowani borykają się z problemami i wcale nie są radośni. 

Pieniądze są niezbędne, aby funkcjonować. Tylko dzięki nim możemy zapewnić sobie odpowiedni byt. Żywność i odzież kupujemy za pieniądze, nimi płacimy rachunki. Są zatem potrzebne, to oczywiste. Jestem jednak zdania, że nie dają człowiekowi szczęścia. Dotyczy to między chorób, które dotykają ludzi. Atakują one bez względu na status społeczny oraz ilość złotych kart kredytowych. Zarówno wobec choroby, jak i śmierci jesteśmy równi. Ktoś mógłby teraz powiedzieć, że bogaci ludzie mają możliwości na lepsze leczenie, zagraniczne kuracje i najlepszych lekarzy. To prawda, ale i tak umierają… Wcale nie w mniejszym stopniu niż zwykli ludzi. I co z tego, że ktoś jest bogaty? W obliczu tragedii, jaką jest choroba, pieniądze nie przynoszą wcale ukojenia. Bardzo często słyszymy, że ludzie bogaci bywają samotni. Ich majątek stał się pewnego rodzaju ucieczką od świata. Aby zapewnić sobie jeszcze większe bogactwo, pracują dniami i nocami. Ich życie rodzinne cierpi, nie mają czasu dla swoich bliskich. 

Dobrym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest przypomnienie głównej postaci z utworu Moliera „Skąpiec”. Harpagon był człowiekiem bogatym , ale bardzo samotnym. Nie miał przyjaciół, nie potrafił porozumieć się z własnymi dziećmi. Żądza, która go opanowała odebrała mu całą radość życia, zawładnęła jego umysłem. Ktoś, kto nieustannie myśli o tym, jak zarobić więcej pieniędzy na pewno nie jest szczęśliwy. W mediach pojawiają się także informacje o kradzieżach, napadach, a nawet porwaniach dla okupu. Dotyczy to przede wszystkim ludzi bogatych. Dzieci dobrze sytuowanych rodziców zostają porwane, a sprawcy oczekują ogromnego okupu. Wyobraźmy sobie, jak dramatyczna jest opisana sytuacja nie tylko dla porwanego, ale też dla całej jego rodziny. Ludzie zachowują się we współczesnym świecie jak zwierzęta, bez zastanowienia odbierają własność innych ludzi. Bogacze są więc łatwym łupem, możliwością szybkiego zarobku. Czy to aby na pewno szczęście, jeśli żyjemy w strachu i lęku?

Uważam, że pieniądze nie dają szczęścia, ponieważ nawet bardzo bogaci ludzie nie unikną życiowych nieszczęść, takich jak choroba, strata kogoś bliskiego, nieporozumienia, rozczarowania, ból. Może łatwiej jest, kiedy posiadamy dużo pieniędzy, ale jak pokazałam w swojej pracy okazuje się, że bogacze także mają swoje problemy. Myślę, iż przywalone przeze mnie argumenty stanowią potwierdzenie mojej tezy. 

TAGI: rozprawka

Podobne wypracowania do Czy pieniądze dają szczęście? - rozprawka