Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy warto czytać książki? - rozprawka

„Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata”- powiedział kiedyś ktoś mądry. Zgadzam się z jego zdaniem. Dlatego uważam, że czytanie książek jest bardzo ważne, pozwala stać się lepszym i wszechstronniejszym człowiekiem. Przytoczę argumenty, które z pewnością potwierdzą moją tezę. 

Przede wszystkim zaletą literatury jest możliwość poszerzania naszych horyzontów poznawczych. Czytając książki możemy przenieść się do odległych krajów, tropikalnych zakątków i historycznych miejsc. Z książek dowiadujemy się o zwyczajach i tradycjach ludzi przeszłości lub innych kultur, o religiach świata, malarstwie, filmie, przyrodzie. Dzięki czytelnictwu wzrasta nasza wiedza, ponieważ uzyskujemy nowe informacje na temat otaczającego nas świata. Spotkania z literaturą pozwalają na niesamowite, jedyne w swoim rodzaju pobudzenie wyobraźni. 

Nic nie dostarczy nam możliwości przeżycia cudownych przygód, jak wyprawa do tajemniczych zamków, lot w kosmos lub bliskie spotkania z wampirami. Podczas lektury nasz umysł funkcjonuje tak, jakbyśmy faktycznie przenieśli się w książkowe światy, pozwala to na doświadczenie czegoś zupełnie nowego. Warto wspomnieć także, że czytanie literatury dostarcza wielu emocji, czasami naprawdę skrajnych. Wzruszamy się, kiedy obserwujemy rozkwitającą miłość zakochanych ludzi, boimy podczas seansów wywoływania duchów, oburzamy na niegodziwe zachowanie bohaterów. Przeżywanie rozmaitych emocji pozwala na ich doświadczanie, poszerza się gama naszych uczuć i dzięki temu stajemy się lepszymi, głębiej odczuwającymi ludźmi. Poza tym, jak wynika z przysłowia przywołanego we wstępie mojej pracy, dzięki czytelnictwu rozdwaja się nasz język, a co za tym idzie - granice świata. Nie znając pewnych słów jesteśmy ubodzy poznawczo oraz intelektualnie. Nie rozumiemy wielu zjawisk, pewne wydarzenia są dla nas obce i zbyt skomplikowane. Poznając rzeczywistość wykreowaną w książkach stajemy się bardziej świadomi naszego realnego świata i lepiej potrafimy się w nim odnaleźć. 

Uważam, że czytanie książek stanowi jeden z najważniejszych aspektów naszego życia i powinniśmy być wdzięczni, iż posiadamy taką możliwość. Myślę, że przytoczone przeze mnie argumenty udowadniają, iż postawiona teza była słuszna. Warto czytać, ponieważ dzięki lekturze zdobywamy wiedzę o świecie, poszerzamy naszą wyobraźnię, przeżywamy ciekawe przygody, doświadczamy rozmaitych uczuć i stajemy się mądrzejszymi ludźmi. 

TAGI: rozprawka

Podobne wypracowania do Czy warto czytać książki? - rozprawka