Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powieść tendencyjna - charakterystyka gatunku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść tendencyjna to odmiana powieści, która w okresie pozytywizmu przezywała swój rozkwit. Specyficzny program tej epoki miał wpływa także na dzieła literackie.

Najważniejszym celem utworów tendencyjnych było realizowanie założeń danego okresu. W przypadku pozytywizmu chodziło głównie o propagowanie idei pracy, wspólnoty społeczeństwa i konieczności wszechstronnej edukacji. Pozytywiście uważali, że wszyscy ludzie powinni się rozwijać dla dobra ogółu. Natomiast poszczególne warstwy społeczne mają funkcjonować jak jeden, zdrowy ogranizm. Artyści podatni na te tendencje zaczęli więc tworzyć teksty, który miały pokazywać czytelnikowi odpowiedni tryb życia. Spelniłay one funkcję praktyczną, służyły edukowaniu społeczeństwa. 

Pisarze kreowali bohaterów, dla których praca była najwyższą wartością, ceniących edukację i dbających o rozwój kraju. Postaci powieści tendencyjnych były schematyczne, raczej przeciętne. Nie opisywano jednostek wybitnych ani idealnych, w utworach pojawiali się przedstawiciele konkretnych środowisk , którzy prezentowali typowe dla nich postawy. Ważną cechą powieści tendencyjnej był nie tylko wspominany już dydaktyzm, który zakładał wpojenie czytelnikowi...

Podobne wypracowania