Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielka Schizma Zachodnia - geneza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W roku 1309 królowi francuskiemu Filipowi IV Pięknemu ostatecznie udało się przekonać papieża Klemensa V, aby ten zrezygnował z niebezpiecznej podróży powrotnej do ogarniętego walkami wewnętrznymi Rzymu i pozostał wraz z całą papieską Kurią na terytorium Francji. Swoją nową siedzibą Klemens V wyznaczył Awinion w Prowansji na pograniczu francusko-burgundzkim i tam też przeniósł cały swój dwór i kancelarię. Wydarzenie to było jedynie odzwierciedleniem rosnącej pozycji duchownych francuskich w kolegium kardynalskim, na którą to wyjątkowo niechętnie zapatrywali się przedstawiciele kleru włoskiego. Przeniesienie się Klemensa V z Rzymu do Awinionu miało także inne, bardziej przyziemne motywy, do których można zaliczyć np. zdrowszy klimat, korzystniejsze położenie geograficzne czy większe bezpieczeństwo na przychylnej francuskiej ziemi.

Nieobecność w Rzymie papieża, który był przecież także przywódcą świeckiego Państwa Kościelnego, była dla współczesnych - nawet największych jego zwolenników - sytuacją niedopuszczalną. Dlatego też kiedy do władzy w Cesarstwie Niemieckim doszedł Karol IV Luksemburg, który pretendował m. in. do władzy nad Italią, postanowił on przy okazji wspomóc papieża w...

Podobne wypracowania