Wielka Schizma Zachodnia - geneza
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
W roku 1309 królowi francuskiemu Filipowi IV Pięknemu ostatecznie udało się przekonać papieża Klemensa V, aby ten zrezygnował z niebezpiecznej podróży powrotnej do ogarniętego walkami wewnętrznymi Rzymu i pozostał wraz z całą papieską Kurią na terytorium Francji. Swoją nową siedzibą Klemens V wyznaczył Awinion w Prowansji na pograniczu francusko-burgundzkim i tam też przeniósł cały swój dwór i kancelarię. Wydarzenie to było jedynie odzwierciedleniem rosnącej pozycji duchownych francuskich w kolegium kardynalskim, na którą to wyjątkowo niechętnie zapatrywali się przedstawiciele kleru włoskiego. Przeniesienie się Klemensa V z Rzymu do Awinionu miało także inne, bardziej przyziemne motywy, do których można zaliczyć np. zdrowszy klimat, korzystniejsze położenie geograficzne czy większe bezpieczeństwo na przychylnej francuskiej ziemi.
Nieobecność w Rzymie papieża, który był przecież także przywódcą świeckiego Państwa Kościelnego, była dla współczesnych - nawet największych jego zwolenników - sytuacją niedopuszczalną. Dlatego też kiedy do władzy w Cesarstwie Niemieckim doszedł Karol IV Luksemburg, który pretendował m. in. do władzy nad Italią, postanowił on przy okazji wspomóc papieża w walce o odzyskanie terytorium Państwa Kościelnego. W latach 1353-1357 opozycja antypapieska została definitywnie stłumiona, ale do powrotu papieża Urbana V do Rzymu minęło jeszcze kolejne dziesięć lat. Rezydowanie Urbana V w Rzymie nie trwało zresztą zbyt długo - zaledwie trzy lata, bowiem wkrótce uległ on stanowisku francuskich kardynałów i ponownie wyjechał do Awinionu.
Fakt, iż pięciu kolejnych rezydujących w Awinionie papieży było z pochodzenia Francuzami oraz ugruntowanie się dominującej pozycji kleru francuskiego w kolegium kardynalskim, oznaczało praktycznie całkowite uzależnienie papiestwa od monarchii francuskiej. Okres tzw. niewoli awiniońskiej oznaczał ponadto drastyczny upadek autorytetu i majestatu głowy Kościoła katolickiego oraz pogłębianie się w strukturach kościelnych chaosu oraz swoistej anarchii - symonia, nepotyzm, brak dyscypliny. Wszystkie te czynniki oraz bezpośrednia interwencja Katarzyny ze Sieny - późniejszej świętej - przyczyniły się do podjęcia przez Grzegorza XI decyzji o natychmiastowym powrocie do Wiecznego Miasta w roku 1377. Wydarzenie to było bezsprzecznym tryumfem narodowego koła włoskiego w Kurii, na który jednak duchowni francuscy odpowiedzieli bardzo szybko i zdecydowanie. W roku 1378, po śmierci Grzegorza XI, miała miejsce podwójna elekcja papieska (podwójne konklawe), która przeszła do historii pod nazwą wielkiej schizmy zachodniej.
Podobne wypracowania do Wielka Schizma Zachodnia - geneza
- U-booty w II wojnie światowej
- Stefan „Grot” Rowecki – biografia, życiorys
- Słowianie - pochodzenie, ekspansja, podział na grupy. Charakterystyka Słowian
- Wojna stuletnia - Burgundia w czasie wojny stuletniej
- Wojna stuletnia - przebieg. Ostatnia faza wojny stuletniej (Joanna d'Arc, klęska Anglii)
- Wincenty Kadłubek - biografia, życiorys
- Maria Skłodowska-Curie - biografia, życiorys
- Kryzys w Kościele - ruchy heretyckie w średniowieczu
- Zabór pruski - administracja, gospodarka, przemysł, szkolnictwo
- Oblężenie Warszawy w 1656 roku – Potop szwedzki
- I wojna światowa - Walki o granicę wschodnią II RP - koncepcja federacyjna i inkorporacyjna
- Generalne Gubernatorstwo - organizacja, polityka nazistów względem ludności
- Bitwy na Atlantyku w czasie II wojny światowej
- Dynastia Jagiellonów - protoplaści dynastii. Pukwer, Witenes, Giedymin
- Ruch Narodowy - Liga Polska (1887-1893) - program, przedstawiciele, wpływ historyczny
- Bizancjum (Cesarstwo Bizantyjskie) - historia, upadek
- Pieniądz w średniowieczu. Pieniądze, banki, weksle
- Organizacja Wyzwolenia Palestyny
- Stanisław Moniuszko - biografia, życiorys
- Wojciech Jaruzelski - sylwetka generała i I sekretarza PZPR. Charakterystyka