Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dynastia Jagiellonów - protoplaści dynastii. Pukwer, Witenes, Giedymin

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwszym przedstawicielem dynastii Jagiellonów jest Władysław Jagiełło, syn Olgierda i Juliany Twerskiej, król Rzeczpospolitej. Wywodził się on z książęcego rodu litewskiego nazywanego Giedyminowiczami. Jednak w chronologii należy cofnąć się jeszcze dalej, gdyż nie tak nowe badania wykazały już, że założycielem dynastii był nie Giedymin, dziadek Jagiełły, a jego pradziad – Pukuwer.

Pukuwer rządził na Litwie w ostatnich latach XIII wieku i od tego momentu można mówić o udokumentowanych przodkach Jagiellonów. Nie wiadomo, czy był spokrewniony z twórcami państwa litewskiego, z Mendogiem na czele. Druga połowa XIII wieku był to czas wewnętrznych wojen. Pukuwer był prawdopodobnie jednym z bardziej ambitnych książąt litewskich, który dzięki tej ambicji zdołał przejąć władzę. Jego syn, Witenes, otrzymał władzę po ojcu w roku 1295 lub w roku kolejnym i skutecznie bronił państwa przed Krzyżakami, jednocześnie przeprowadzając akcje odwetowe. Niejednokrotnie zapuszczał się w głąb Prus. Podobną politykę prowadził jego brat – Giedymin, który rządził po bracie.

Giedymin brał pod uwagę chrystianizację Litwy. Ostatecznie jednak z niej zrezygnował tłumacząc, że ekspansja Krzyżaków i ich postawa sprawia, że nie...

Podobne wypracowania