Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Moniuszko - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku w Ubielu. Rodzina kompozytora mieszkała na Białorusi do roku 1827. Kiedy Moniuszko miał osiem lat, wraz z rodzicami przeniósł się do Warszawy.

Mały muzyk początkowo nauczany był przez własną matkę, która posiadała pewną muzyczną wiedzę. Kiedy jednak skończył osiem lat, został zapisany na prywatne lekcje do znanego wówczas artysty – Augusta Freyera. Już wtedy Moniuszko wykazywał ogromne umiejętności i był niezwykle pojętnym uczniem. Kilka lat później rodzina ponownie przeniosła się za granicę, tym razem do Mińska. Chłopak nie zamierzał rezygnować z doskonalenia swoich zdolności, dlatego nadal pobierał lekcje. Jego nauczycielem został wówczas Czesław Stefanowicz.

W roku 1837 Moniuszko opuścił dom rodzinny i wyjechał do Berlina, aby uczyć się muzyki u Carla Friedricha Rungenhagena. Studia skończył trzy lata później. Przez całe swoje życie dużo podróżował, zmieniając miejsca zamieszkania. Artystyczna dusza niosła go świecie. Po zakończeniu edukacji Moniuszko przeprowadził się do Wilna. Tam założył rodzinę oraz rozpoczął swoją działalność muzyczną i społeczną. Pracował jako pedagog, uczył muzyki, był organistą, organizował także muzyczne spektakle, koncerty i tego...

Podobne wypracowania