Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Moniuszko - biografia, życiorys

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku w Ubielu. Rodzina kompozytora mieszkała na Białorusi do roku 1827. Kiedy Moniuszko miał osiem lat, wraz z rodzicami przeniósł się do Warszawy.

Mały muzyk początkowo nauczany był przez własną matkę, która posiadała pewną muzyczną wiedzę. Kiedy jednak skończył osiem lat, został zapisany na prywatne lekcje do znanego wówczas artysty – Augusta Freyera. Już wtedy Moniuszko wykazywał ogromne umiejętności i był niezwykle pojętnym uczniem. Kilka lat później rodzina ponownie przeniosła się za granicę, tym razem do Mińska. Chłopak nie zamierzał rezygnować z doskonalenia swoich zdolności, dlatego nadal pobierał lekcje. Jego nauczycielem został wówczas Czesław Stefanowicz.

W roku 1837 Moniuszko opuścił dom rodzinny i wyjechał do Berlina, aby uczyć się muzyki u Carla Friedricha Rungenhagena. Studia skończył trzy lata później. Przez całe swoje życie dużo podróżował, zmieniając miejsca zamieszkania. Artystyczna dusza niosła go świecie. Po zakończeniu edukacji Moniuszko przeprowadził się do Wilna. Tam założył rodzinę oraz rozpoczął swoją działalność muzyczną i społeczną. Pracował jako pedagog, uczył muzyki, był organistą, organizował także muzyczne spektakle, koncerty i tego typu wydarzenia w mieście. Mieszkał tam kilka lat, ale w 1858 roku przeniósł się z rodziną do Warszawy. Pozostał tam już do końca życia. Objął stanowisko dyrygenta opery warszawskiej, pracował także jako członek Instytutu Muzycznego.

Stanisław Moniuszko był kompozytorem naprawdę wszechstronnym. Jego muzyczne zainteresowania obejmowały różnorodne formy i struktury. Przede wszystkim jednak komponował pieśni, napisał ich aż 268. Uwielbiał także balety i opery. Do jego najbardziej znanych oper należą między innymi: „Halka”, „Straszny dwór”, „Hrabina” oraz „Paria”. Natomiast najsłynniejsze balety to na przykład: „Monte Christo” czy też „Figle szatana”. Moniuszko komponował też inne utwory, takie jak: ballady, msze, kantaty, uwertury koncertowe oraz operetki. Cykl drobnych utworów zatytułowany „Śpiewniki domowe” także cieszył się ogromną popularnością. Dzieła Moniuszki są znane do dnia dzisiejszego, a on sam uważany jest za jednego z najlepszych muzyków wszech czasów.

Stanisław Moniuszko zmarł 4 czerwca 1872 roku. Przyczyną śmierci był atak serca. Prawie wszystkie pamiątki po znakomitym kompozytorze dzisiaj przechowywane są w siedzibie warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.

Podobne wypracowania do Stanisław Moniuszko - biografia, życiorys