Stanisław Moniuszko - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku w Ubielu. Rodzina kompozytora mieszkała na Białorusi do roku 1827. Kiedy Moniuszko miał osiem lat, wraz z rodzicami przeniósł się do Warszawy.
Mały muzyk początkowo nauczany był przez własną matkę, która posiadała pewną muzyczną wiedzę. Kiedy jednak skończył osiem lat, został zapisany na prywatne lekcje do znanego wówczas artysty – Augusta Freyera. Już wtedy Moniuszko wykazywał ogromne umiejętności i był niezwykle pojętnym uczniem. Kilka lat później rodzina ponownie przeniosła się za granicę, tym razem do Mińska. Chłopak nie zamierzał rezygnować z doskonalenia swoich zdolności, dlatego nadal pobierał lekcje. Jego nauczycielem został wówczas Czesław Stefanowicz.
W roku 1837 Moniuszko opuścił dom rodzinny i wyjechał do Berlina, aby uczyć się muzyki u Carla Friedricha Rungenhagena. Studia skończył trzy lata później. Przez całe swoje życie dużo podróżował, zmieniając miejsca zamieszkania. Artystyczna dusza niosła go świecie. Po zakończeniu edukacji Moniuszko przeprowadził się do Wilna. Tam założył rodzinę oraz rozpoczął swoją działalność muzyczną i społeczną. Pracował jako pedagog, uczył muzyki, był organistą, organizował także muzyczne spektakle, koncerty i tego typu wydarzenia w mieście. Mieszkał tam kilka lat, ale w 1858 roku przeniósł się z rodziną do Warszawy. Pozostał tam już do końca życia. Objął stanowisko dyrygenta opery warszawskiej, pracował także jako członek Instytutu Muzycznego.
Stanisław Moniuszko był kompozytorem naprawdę wszechstronnym. Jego muzyczne zainteresowania obejmowały różnorodne formy i struktury. Przede wszystkim jednak komponował pieśni, napisał ich aż 268. Uwielbiał także balety i opery. Do jego najbardziej znanych oper należą między innymi: „Halka”, „Straszny dwór”, „Hrabina” oraz „Paria”. Natomiast najsłynniejsze balety to na przykład: „Monte Christo” czy też „Figle szatana”. Moniuszko komponował też inne utwory, takie jak: ballady, msze, kantaty, uwertury koncertowe oraz operetki. Cykl drobnych utworów zatytułowany „Śpiewniki domowe” także cieszył się ogromną popularnością. Dzieła Moniuszki są znane do dnia dzisiejszego, a on sam uważany jest za jednego z najlepszych muzyków wszech czasów.
Stanisław Moniuszko zmarł 4 czerwca 1872 roku. Przyczyną śmierci był atak serca. Prawie wszystkie pamiątki po znakomitym kompozytorze dzisiaj przechowywane są w siedzibie warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.
Podobne wypracowania do Stanisław Moniuszko - biografia, życiorys
- Oblężenie Warszawy w 1656 roku – Potop szwedzki
- Wielka Schizma Zachodnia - geneza
- I wojna światowa - Walki o granicę wschodnią II RP - koncepcja federacyjna i inkorporacyjna
- Generalne Gubernatorstwo - organizacja, polityka nazistów względem ludności
- Bitwy na Atlantyku w czasie II wojny światowej
- Dynastia Jagiellonów - protoplaści dynastii. Pukwer, Witenes, Giedymin
- Ruch Narodowy - Liga Polska (1887-1893) - program, przedstawiciele, wpływ historyczny
- Bizancjum (Cesarstwo Bizantyjskie) - historia, upadek
- Pieniądz w średniowieczu. Pieniądze, banki, weksle
- Organizacja Wyzwolenia Palestyny
- Wojciech Jaruzelski - sylwetka generała i I sekretarza PZPR. Charakterystyka
- Wojna peloponeska - streszczenie, przyczyny i skutki
- Wyprawy krzyżowe - Kres wypraw krzyżowych - upadek Akki (1292)
- Egipt faraonów - Faraonowie egipscy - opracowanie zagadnienia
- Bitwa o Tunis - Kampania tunezyjska - II wojna światowa
- Powstanie wielkopolskie - przyczyny, przebieg, skutki
- Rządy Zygmunta III Wazy i Stefana Batorego - podobieństwa i różnice
- Św. Tomasz z Akwinu - średniowieczna scholastyka, inspiracje
- Benito Mussolini - biografia, życiorys
- Rada Regencyjna - działalność