Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Organizacja Wyzwolenia Palestyny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Począwszy od roku 1948, czyli momentu, gdy ziemie na Bliskim Wschodzie, do tej pory będące mandatem brytyjskim, podzielone zostały pomiędzy ludność arabską i żydowską, w rejonie tym toczy się permanentny konflikt. W latach 60-tych, gdy cała Liga Państw Arabskich była już w pełni uświadomiona, że Izrael, ze względu na lepsze zaplecze polityczne i technologiczne, zyskuje przewagę, konieczne stało się sformalizowanie i nasilenie ruchu powstańczego wśród Palestyńczyków.

Rolę politycznej reprezentacji ludności arabskiej w Palestynie od roku 1964 pełnić miała Organizacja Wyzwolenia Palestyny, która skupiła wiele różnych ugrupowań dotychczas walczących na własną rękę. Oficjalne zawiązanie nowego ciała nastąpiło 2 czerwca, w trakcie odbywającego się w Kairze szczytu Ligi Arabskiej. Na czele Komitetu Wykonawczego OWP (który na wstępnym etapie był kontrolowany przez Egipcjan) stanął Ahmad Shukeiri.

Najistotniejszym celem organizacji była walka, aż do ostatecznego zwycięstwa, z państwem izraelskim. Początkowo nie odwoływano się jednak do przemocy. Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero po roku 1967 i wojnie sześciodniowej. Wówczas skrajne, opowiadające się za walką partyzancką, skrzydło opanowało kierownictwo OWP, a przywództwo...

Podobne wypracowania