Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojciech Jaruzelski - sylwetka generała i I sekretarza PZPR. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojciech Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 roku w Kurowie. Po wybuchu drugiej wojny światowej wraz z rodziną przeniósł się na Litwę, skąd został zesłany na Syberię, gdzie pracował przy wyrębie lasu. Bezskutecznie próbował dostać się do armii Andersa i po ukończeniu szkoły oficerskiej w Riazaniu, został dowódcą plutonu zwiadu w 2. Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego. Po zakończeniu wojny był agentem Informacji Wojskowej o pseudonimie „Wolski”. W 1962 roku został wiceministrem obrony narodowej. Od 1964 roku był członkiem Komitetu Centralnego PZPR. W 1981 roku wybrano go I sekretarzem KC PZPR, a wcześniej także premierem. Obejmując to stanowisko zachował jednocześnie fotel ministra obrony.

W momencie, w którym Jaruzelski dochodził do władzy, Polska była sparaliżowana za sprawą bardzo dużej liczby masowych strajków. NSZZ „Solidarność”, a Lechem Wałęsą na czele zyskało już do tego momentu ogromne poparcie, a władza traciła resztki swego autorytetu i społecznego zaufania. Składało się na to wiele czynników, między innymi ogromne zadłużenie kraju i niepowodzenia, głównie w sferze gospodarczej, poprzednich ekip rządzących. Gen. Jaruzelski wezwał do zawieszenia strajków, by zyskać 90 spokojnych...

Podobne wypracowania