Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Karol Wojtyła - biografia. Wybór Karola Wojtyły na papieża

Karol Wojtyła urodził się w 1920 r. w Wadowicach, był synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. 20 czerwca 1920 roku Karol Wojtyła został ochrzczony i otrzymał imię Karol. Ojciec Karola Wojtyły był wojskowym i był jedynym żywicielem rodziny, pensja wojskowego utrzymywała całą rodzinę. Matka pracowała jako szwaczka.

W czasach szkolnych Karol Wojtyła miał przezwisko - Lolek. Od najmłodszych lat uważany był za bardzo inteligentnego i wysportowanego chłopca. Był wielkim fanem piłki nożnej w którą grał regularnie z kolegami. Bardzo chętnie uczestniczył w wycieczkach górskich i  często podróżował nieopodal Wadowic. 13 kwietnia 1929 r. w wieku 45 lat zmarła matka Karola Wojtyły, a nieco później - 3 lata po - zmarł jego brat Edmund.

W 1930 r. Wojtyła po zdaniu egzaminów rozpoczął edukacje w Państwowym Gimnazjum w Wadowicach. W 1938 r. zakończył naukę w wadowickim gimnazjum i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. 18 lutego 1941 r. zmarł jego ojciec, po przebytej ciężkiej chorobie. W 1942 r. udał się do Częstochowy by odnowić śluby jasnogórskie, od tego momentu jego ścieżka coraz bardziej zbliżała go do kościoła i wiary. Zaczął pracować jako pracownik fizyczny w fabryce Solvay.

W tych czasach uaktywniła się też zdolność teatralna Karola Wojtyły, który założył teatr rapsodyczny. Wkrótce rozstał się z teatrem, by w 1942 r. poświęcić się studiom teologicznym. Wstąpił do Seminarium w Krakowie. 13 października 1946 r. Karol Wojtyła został subdiakonem, a tydzień później diakonem. Dopiero w 1946 r. 1 listopada kardynał Sapieha wyświęcił Karola Wojtyła na stanowisko księdza. 15 listopada 1946 r. Wojtyła wyjechał do Rzymu, gdzie zamierzał rozpocząć studia na Papieskim Athenaeum Angelicum.

W tym czasie pomieszkiwał w Kolegium Belgijskim. W 1948 r. ukończył studia z dyplomem. 4 lipca 1958 r. Karol Wojtyła został biskupem Umbrii i biskupem pomocniczym Krakowa. 13 stycznia 1964 r. Wojtyła został arcybiskupem metropolitą krakowskim. Po śmierci Jana Pawła I podczas drugiego konklawe w 1978 r. Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jana Pawła II.

Podobne wypracowania do Karol Wojtyła - biografia. Wybór Karola Wojtyły na papieża