Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Giedroyć - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy Giedroyć to jeden z czołowych polskich publicystów, a także polityk.

Przyszedł na świat w Mińsku Litewskim 27 lipca 1906 roku. Jego ojciec był farmaceutą. Przez całe dzieciństwo rodzina Jerzego mieszkała w różnych rosyjskich miastach (Petersburg, Moskwa), by w 1919 roku przenieść się na stałe do Warszawy, gdzie młody Giedroyc został posłany do szkoły.

W 1924 roku ukończył Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego, by następnie podjąć na Uniwersytecie Warszawskim studia prawnicze (lata1924 1929) oraz historyczne (1930 1931). Został też wtedy prezesem korporacji zrzeszającej studentów o nazwie „Korporacja Patria” oraz redaktorem „Dnia Akademickiego”, który przemianował na czasopismo „Bunt młodych”, a w 1937 roku na „Politykę”.
Jerzy Giedroyć W latach 1929-1935 pracował też w Ministerstwie Rolnictwa oraz od 1935 w Ministerstwie Przemysłu i Handlu.

W czasie drugiej wojny światowej przebywał w Rumunii, gdzie został sekretarzem Rogera Raczyńskiego (ambasador RP), a następnie szefem polskiego biura ambasady w Chile. Koleje losu rzuciły go do Turcji, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do wojska. Walczył w oddziałach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w Egipcie.

W roku...

Podobne wypracowania