Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Gierek - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edward Gierek żył w latach 1913–2001. Urodził się 6 stycznia 1913 roku w Porąbce w Zagłębiu Dąbrowskim (teraz jest to dzielnica Sosnowca), a zmarł 29 lipca 2001 w Cieszynie. Jego ojciec był górnikiem.

Kiedy Edward miał zaledwie cztery lata, ojciec zginął tragicznie podczas pracy w kopalni. Jego matka wyszła za mąż jeszcze dwukrotnie – najpierw za Antoniego Jarosa (który zmarł), potem za Rafała Koziaka. Niedługo potem Edward wraz z matką i ojczymem wyjechali do Francji. Tam czternastolatek po raz pierwszy podjął pracę.

Już wtedy działał we Francuskiej Partii Komunistycznej. Wyjechał do Belgii, gdzie działał głównie w organizacjach narodowościowych, takich jak Związek Patriotów Polskich. Po powrocie do kraju wraz z rodziną w roku 1948 związał się z KC PZPR, czyli z Komitetem Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych polityków, dlatego niedługo potem zyskał możliwość sprawowania funkcji I sekretarza KC PZPR. Zastąpił na tym miejscu Władysława Gomułkę. Osoba Gierka miała zostać wykorzystana przez partię komunistyczną do złagodzenia wrogich nastrojów społecznych.

W związku z rosnącą inflacją, a przede wszystkim z rosnącymi cenami mięsa oraz  nadgodzinami,...

Podobne wypracowania