Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czarnobyl - katastrofa w Czarnobylu

Katastrofa w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 r. Doszło wówczas do wybuchu wodoru z reaktora jądrowego w bloku nr 4 znajdującym się na terenie elektrowni w Czarnobylu. Była to największa katastrofa w dziejach energetyki jądrowej, najwieksza w XX w.

W wyniku promieniowania obszar ok. 146 000 km2 nie nadaje się do zamieszkania a ludność z tamtejszych okolic przesiedlono. Elektrownia w Czarnobylu znajduje się na Ukrainie w pobliżu miasta Prypeć. Składa się z czterech reaktorów typu RBMK-1000 o mocy 1 GW. Elektrownie zbudowano w latach siedemdziesiątych XX w. Wybuch spowodowany był niedopracowanym eksperymentem. Pierwszy wybuch miał miejsce o godz. 01:24 reaktor okazał się niestabilny. Został przekroczony poziom promieniowania.

Drugi wybuch był nieco większy, doprowadził do eksplozji wodoru i tlenu, zniszczony został cały budynek czwartek reaktora. Do atmosfery trafił pył radioaktywny, a chmura z pyłem wędrowała w okolice miasta Prypeć. Skutkiem wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu jest wysoki poziom promieniowania, jego skalę szacuje się na 5,6 rentgena na sekundę (r/s) Dawka śmiertelna to około 500 rentgenów w czasie 5 godzin. Po wybuchu na miejsce przybyła ekipa straży pożarna, która z kolei nie wiedziała o panującym tam promieniowaniu.

Straty w ludziach były duże według raportu ONZ stwierdzono 134 ofiary pracowników elektrowni. Zginęło wielu ludzi biorących udział w akcji wypadków budowlanych. Czarnobyl pozostaje smutną skazą na historii Ukrainy. Teren elektrowni do dzisiaj jest opustoszały, a promieniowanie na terenach lokalnych uniemożliwia ich wykorzystanie przez ludność.

Podobne wypracowania do Czarnobyl - katastrofa w Czarnobylu