Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Tomasz z Akwinu - średniowieczna scholastyka, inspiracje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Scholastyka jest terminem, na który składa się nauka i filozofia kościoła w średniowieczu. Głównym zadaniem scholastyki była próba pogodzenia wiary i dogmatów religijnych z potęgą rozumu. Wpływ na nią miały starożytne nauki Arystotelesa i Platona, scholastycy dla wszystkich twierdzeń i koncepcji usiłowali jednak znaleźć rozwiązanie lub poparcie w autorytetach aprobowanych przez Kościół. Najwybitniejszymi myślicielami tego kierunku filozoficznego w XII w. byli Piotr Abelard i Piotr Lombard, później Tomasz z Akwinu.

Tomasz z Akwinu był pierwszym, który zastosował do swych rozważań filozofię Arystotelesa, łącząc ją z zasadami religii katolickiej. System filozoficzny Tomasza z Akwinu nazwany został tomizmem i stał się z czasem oficjalną filozofią i nauką kościoła. Zdaniem tomistów w świecie istnieje hierarchia bytów, w której człowiek - istota samoistna obdarzona duszą nieśmiertelną - zajmuje pozycję wyższą niż pozycja przedmiotów natury nieorganicznej, a także roślin i zwierząt, które powinny mu służyć do realizacji jego planów i celów. Jest jednak mniej doskonały od form czystych, czyli inteligentnych duchów - aniołów. Człowiek jest zależny od Boga i jemu winien we...

Podobne wypracowania