Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie wielkopolskie - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie wielkopolskie, choć posiadało bardzo ograniczony zasięg i nie decydowało o losach całego państwa, uważane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń historii Polaków w XX wieku. Jest to bowiem jeden z bardzo nielicznych zrywów, który zakończył się sukcesem.

Już w trakcie wojny w poznańskim zawiązywać się zaczęły pierwsze instytucje polskiego państwa, która miały na celu zorganizować przejęcie tych ziem po oczekiwanej klęsce państw centralnych. Władza zwierzchnia sprawowana była przez, związany z Narodową Demokracją, Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. Na jej czele stał Wojciech Korfanty.

Sytuacja międzynarodowa nie była pomyślna dla wielkopolskich Polaków. Niemcy nadal uważali te tereny za ziemie własne. Dalsze działania strony polskiej miały zostać przedyskutowane w trakcie Sejmu Dzielnicowego, na który zaproszeni zostali reprezentanci okupowanych przez Prusów ziem polskich. Tam też ustalono, że starania o odzyskanie ziem będą miały charakter pokojowy; o wszystkim rozstrzygnąć miała konferencja w Paryżu.

Historia potoczyła się jednak wbrew zamierzeniom władz polskich. Entuzjastyczne powitanie Ignacego Jana Paderewskiego 26 grudnia 1918 oraz antypolskie akcje żołnierzy niemieckich spowodowały...

Podobne wypracowania