Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wyprawy krzyżowe - Kres wypraw krzyżowych - upadek Akki (1292)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wynaturzenie, jakim były działania wojsk IV krucjaty, spowodowało wielki niesmak w społeczeństwie zachodnioeuropejskim. Z czasem przerodziło się w niedorzeczną w gruncie rzeczy refleksję, jakoby to niepowodzenia idei wypraw krzyżowych spowodowane były grzechami i nieprawościami, jakich dopuszczali się ich uczestnicy.

Popularny stał się wówczas pogląd, iż jedynymi godnymi wyprawy do Ziemi Świętej istotami są dzieci, których czystość i niewinność spodoba się Bogu na tyle, że ten otworzy przed ich zastępami wszystkie zaryglowane przez muzułmanów bramy. Do takiej właśnie pielgrzymki, zwanej krucjatą dziecięcą, doszło w roku 1212, ale chciwość i bezwzględność transportujących dzieci drogą morską kupców włoskich sprawiła, iż większość z nich zamiast do Jerozolimy została sprzedana w niewolę handlarzom arabskim.

Jednak zapał krzyżowy wśród europejskich władców trwał nadal. Piąta rycerska krucjata miała miejsce w latach 1217–1221, a udział w niej wzięli król Węgier – Andrzej II oraz Leopold Austriacki. Pomimo szumnych deklaracji obu władców, ich udział w krucjacie zakończył się praktycznie na wylądowaniu w Palestynie, prezentacji swoich wojsk i powrocie na kontynent. Nieliczni, którzy zdecydowali...

Podobne wypracowania