Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytna Grecja - Dziedzictwo starożytnej Grecji - zabytki i sztuka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

V wiek p.n.e., szczególnie czas po zwycięstwie nad Persami, to okres największego rozkwitu kultury greckiej. Ośrodkiem centralnym, najbardziej rozwiniętym na tym polu, stały się wówczas Ateny, rządzone przez Peryklesa. W dużej mierze przyczynił się do tego fakt, iż Ateny przewodniczyły związkowi morskiemu, dzięki czemu Peryklesowi udało się przenieść do miasta skarb związkowy, który dotychczas umieszczony był na terenie Delos. Fundusze zawarte w tym skarbie pozwoliły na rozbudowę Aten i postawienie wielu pięknych budynków. Perykles pragnął  bowiem uczynić Ateny najpiękniejszym miastem świata Greckiego. Sam zresztą nadzorował wszelkie prace budowlane, a wspierali go wybitni architekci i rzeźbiarze, w tym tak zacne osobistości jak choćby Fidiasz.

Najbardziej okazałe, najpiękniejsze budowle – z poświęconym Atenie Akropolem na czele - wzniesiono na Akropolu. Wspomniana już świątynia Ateny jest przykładem architektury doryckiej, w której to kolumny wyrastały wprost z podłogi, a będąc szerokimi u dołu, zwężały się ku górze. Ich kapitel tworzyła prosta, czworokątna płyta. W ogólnym kształcie budowle doryckie sprawiały wrażenie surowej powagi. Ponadto na Akropolu stanął m.in. Erechtejon poświęcony bogini Nike. Charakteryzuje...

Podobne wypracowania