Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Egipt faraonów - Faraonowie egipscy - opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na przestrzeni trzech tysięcy lat wspaniałego rozwoju Egiptu i rządów sprawowanych przez pojedynczych królów, dopiero w okresie tzw. Nowego Państwa (ok. 1570-1075 r. p.n.e.) władców zaczęto nazywać faraonami. Termin „faraon” pochodzi od starożytnego „per-aa”, co znaczy „wielki dom”, jak dawniej nazywano pałac królewski. Z czasem zaczęto to odnosić do członków dynastii panującej.

Ogólnie rzecz biorąc władza faraona miała charakter świecko-religijny. Z jednej strony był on namiestnikiem bogów na ziemi, spełniał funkcję jedynego prawdziwego kapłana, ale i zarazem pełnił urząd władcy ziemskiego państwa. To podczas ceremonii koronacji nowo wybrany władca „otrzymywał” atrybuty boskości.

Największy autorytet i wpływ na życie w Egipcie mieli faraonowie w okresie Starego Państwa (tj. ok. 2600-2150 r. p.n.e.). To właśnie za ich panowania i za ich rozkazem powstawały wspaniałe budowle, które stoją tam po dziś dzień i są symbolem osiągnięć tego starożytnego imperium. Wystarczy wspomnieć piramidę schodkową w Sakkarze wybudowaną dla Dżesera czy też największa z piramid wybudowana dla Cheopsa.

W trakcie trwania tzw. Średniego Państwa (około 1950-1785 r. p.n.e.)...

Podobne wypracowania