Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Guillaume Apollinaire - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pełne nazwisko: Guillaume Albert Vladimir Alexandre Apollinaire de Kostrowitzky. Poeta francuski polskiego pochodzenia, jeden z czołowych przedstawicieli francuskiej awangardy (prąd literacki), a także jeden z twórców nowego nurtu w sztuce - surrealizmu. Ur. 26 sierpnia 1880 w Rzymie, gdzie spędził dzieciństwo. Następnie, po rozstaniu się rodziców, wraz z matką przeniósł się do Monako. Uczęszczał do kolegium Saint-Charles oraz do kolegium Stanislas w Cannes, a następnie w liceum w Nicei. W młodości był bardzo religijny, wcześnie też zaczął interesować się literaturą, szczególnie twórczością symbolistów. W tym czasie powstały jego pierwsze utwory.

Od 1899 r. zamieszkał z rodziną w Paryżu. Podczas wyjazdu matki z jej nowym towarzyszem życia do Belgii, Apolinaire wraz z bratem spędził czas w pensjonacie w Stavelot, gdzie napisał swoje pierwsze opowiadania. Wtedy też powstał szkic do „Gnijącego czarnoksiężnika”. Po powrocie do Paryża otrzymał posadę asystenta literata, a następnie w piśmie „Tabarin”. Wówczas zaczął pisać m.in. „Poetę zamordowanego”, a także kilka innych wierszy i opowiadań.

W sierpniu, podczas podróży do Nadrenii przeżył nieszczęśliwą miłość do Anny Playden,...

Podobne wypracowania