Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Żeromski urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie w okolicach Kielc. Zmarł 20 listopada 1925 roku w Warszawie. Był prozaikiem, publicystą oraz dramaturgiem. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Jego ojciec stracił majątek po upadku powstania styczniowego, gdyż w czasie jego trwania wspierał powstańców.

Stefan w młodym wieku stracił matkę (zmarła w roku 1879) oraz ojca (odszedł w roku 1883). Młody Żeromski zaczął pisać bardzo wcześnie. Jego pierwsze próby literackie powstały w czasach, kiedy uczęszczał do gimnazjum. Zadebiutował w 1882 roku w czasopiśmie „Tygodnik Mód i Powieści”, w którym ukazał się jego przekład wiersza Lermontowa. W tym samym roku opublikował także w czasopiśmie „Przyjaciel Dzieci” wiersz swojego autorstwa zatytułowany „Piosenka rolnika”.

W 1886 roku ukończył gimnazjum, jednak nie zdał egzaminu maturalnego, co było wynikiem trudności finansowych, a także złego stanu zdrowia (odkryto u niego gruźlicę). W tym samym roku rozpoczął studia w Warszawie w Instytucie Weterynarii (była to uczelnia, która nie wymagała od swoich potencjalnych słuchaczy posiadania matury). Podczas studiów zetknął się z młodymi socjalistami i zaangażował się w ich działalność....

Podobne wypracowania